Много от българите, решили да почиват в южната ни съседка все още не са запознати с промените в наказателния кодекс на Гърция за нарушителите на пътя.
От 1 юли се предвижда дори затвор за шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол или такива, които застрашават живота на другите с поведението си.
Част от българите, пътуващи до Гърция, казват, че предварително се запознават с правилата за движение там.
Пламена Начева работи в Гърция, според нея промените се приемат добре от гръцките граждани. "Няма причина да се притесняват и българските шофьори, които пътуват в южната ни съседка", разкри тя пред камерите на БНТ.
"Доста строги са правилата и законите и в България и то точно за употребяване на алкохол и шофиране", разкри Начева.
Голяма част от почиващите в Гърция предпочитат да пътуват с личен автомобил, а не с организиран превоз от агенции. Все по-често туристите търсят къщи или апартаменти под наем, където цените за пет нощувки за един човек са много по-ниски от тези, в хотелите, които предлагат и допълнително изхранване.
Голяма част от туристическите агенции предлагат и еднодневни почивки с плажове в Гърция, като цените варират около 40 лв.
Засилена ще е работата и на граничните пунктове за южната ни съседка.
"Всяка година през последните 3-4 години се забелязва ръст на пътуващите за Гърция. Граничен пункт "Промахон" разполага с 9 работни места,а от "Гранична полиция" гарантираме, че всички пунктове и ленти ще работя. Затруднението по отношение на изход от България произтича от големия брой малолетни и непълнолетни граждани. Това изисква по-големи проверки, особено ако детето е само с единия родител. Родителите трябва да носят копие на декларацията, както и оригинала, за да не се губи време за ксерокопиране. Нека и хората, които придружават деца също носят тези документи", каза началникът на граничния пункт "Кулата" Атанас Георгиев.