Страната ни е щедро надарена от природата и заема второ място на континента след Исландия по запаси от почти всички видове минерални води, използвани от древността до днес. Проучени са над 600 минерални водоизточника с 1600 извора и общ денонощен дебит над 270 млн. литра и ние ще работим много за тяхното използване. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на дискусия в Централния военен клуб по проекта за седем балнео и СПА дестинации.
Ангелкова информира, че находищата на минерална вода, изключителна държавна собственост, са 102, а дебитът на водата е приблизително 5000 литра в секунда. Повечето от тях извират от голяма дълбочина и са изключително чисти, подчерта министърът. По думите й изключителните природни богатства у нас - климат и минерални води са основа за развитието на туристически продукти.
Важен фактор за успешното развитие на здравния, СПА и балнео туризъм са и 54-те лечебни курорта в страната, които стават все по-популярни в чужбина, каза Ангелкова.
Проектът за 7-те балнео и СПА дестинации е разработен с помощта на 50 общини, чиито становища са взети предвид. Експертната група, работила по темата, е очертала два основни фактора при разработване на дестинациите - наличието на минерална вода с активно и разработено находище и разпознаваемостта на региона, в който се намират. Проектът може да бъде допълван и надграждан, като сега той включва 60 общини на територията на цялата страна.
Основен фокус на днешната дискусия бе Софийската балнео - и СПА дестинация. Тя обхваща централната част на столицата, Горна Баня, Овча купел и Княжево. Проектът представи Лиляна Арсова, главен директор "Туристическа политика" на МТ. Министър Ангелкова каза, че проектът ще бъде финализиран тази есен, след което дестинациите ще бъдат дигитализирани и качени на страницата на Министерството на туризма и на интернет платформата iLfveBulgaria.
Дестинациите
ще бъдат включени в рекламните каталози за популяризиране на страната, както и в кампаниите, с които представяме България по изложения и форуми, поясни министърът. Тя подчерта, че разработването на балнео- и СПА направленията е част от цялостната стратегия на министерството за утвърждаване на България като целогодишна дестинация. "Смисълът на проекта е да се надгражда устойчиво това, с което вече разполагат регионите, и то на база високо качество", заяви министър Ангелкова. По думите й преимуществата на този вид туризъм за икономиката са свързани с предоставянето на комплексна услуга, привличане на по-платежоспособни гости, преодоляване на сезонността с оптимална запълняемост и откриване на нови работни места.
Сертифицираните балнео, СПА и уелнес центрове в момента са 113. Експертната комисия по сертифициране вчера е разгледала още 4 заявления, които ще бъдат одобрени, информира Ангелкова.
На дискусията присъства и зам.-кметът на София Тодор Чобанов, който каза, че за реставрация и поддържане на обектите, предлагащи балнео- и СПА туризъм, ще се разчита на публично-частното партньорство и ще се работи в тясно сътрудничество с бизнеса.
Ангелкова представи проекта за балнео- и СПА дестинации
- 04.10.2018 | 12:47
- 1373