Сред основните причини за потока от чужди посетители у нас е културният туризъм в градска историческа среда.
Това коментира за Novini.bg директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
Според него 2017-а в общи линии е поредна добра година за бранша.
„Имаме един ръст в рамките на 7.5-8.5 процента. От една страна ние имахме голяма загуба на туристи през 2015 година, както си спомняте - поради кризата на руския пазар – близо 160 хиляди по-малко. Но успяхме да наваксаме главно след започване на нискотарифните полети до летище София“, посочи специалистът.
Сред апетитните градове, които привличат туристи, са София, Пловдив и Велико Търново. Но предстои да видим и Варна, и Бургас извън характерния им облик като морски туристически дестинации, посочи Румен Драганов.
„Ние можем да видим тези туристи в много нестандартни месеци като октомври, ноември или пък февруари, март“, допълни директорът на Института за анализи и оценки в туризма.
Зимните курорти общо взето се представят по-слабо тази година поради топлия сезон.
„Като цяло зимата беше доста топла. Това намали записванията. През януари в началото спадът беше около 30 процента, към края вече надхвърли 50% на записванията за зимен ски и сноуборд туризъм“, смята експертът.
В същото време европейското председателство и туризмът в градска историческа среда, който е в основата на нискотарифните авиокомпании, генерира доста полети към България.
Най-много туристи идват от съседните държави.
„Българският туризъм генерира над милиард и половина евро приходи годишно от чужбина и почти това число и малко по-голямо от вътрешния туризъм“, заяви специалистът.
Цялото интервю с директора на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов можете да видите тук.