СПА хотелите и балнеологичните центрове в София ще плащат, ако искат да лекуват хората с минерална вода. Столичният общински съвет ще приеме тарифа за водовземане от находищата си. В момента ползвателите на минерална вода на плажове и хотели не плащат такси.
Тарифите са определение в специален доклад, който ще се гласува на едно от следващите заседания на Столичния общински съвет. В него е разписано, че за питейно-битово водоснабдяване цените са според градуса на водата, като за кубик ще се плаща 90 стотинки, левче или 1,10 лв., пише "Монитор".
Тарифите за лечебни и питейни цели, рехабилитация, профилактика, спорт, отдих, хигиенни нужди и отопление в специализирани болнични заведения са доста по ниски. Така ако един спа хотел иска да лекува гостите си термалната вода, то ще плаща между 8 и 15 стотинки на кубик, ако течността е до 30 градуса. Те обаче задължително трябва да са регистрирани по Закона за лечебните заведения. От общината са предвидили тарифи и и за лечебниците, които не са регистрирани. Те ще плащат от 30 до 70 стотинки за кубик термална вода. За хидротермално отопление и всички други стопански и производствени цели цените са 0,30 лв., 0,70 лв. и 0,80 лв. за кубически метър.
Гражданите, които си наливат вода с туби и шишета няма да плащат такси, успокояват от „Московска” 33.
София получи осем минерални находища за безвъзмездно управление и ползване за срок от 25 години- "Център", "Надежда", "Свобода", "Панчарево", "Железница", "Баталова воденица", "Лозенец" и "Овча купел". За тях е изработена стратегия за управление.
В момента се прави предпроектно проучване за гетермална централа за отопление на НДК, басейна „Спартак” и хотел „Хилтън”. Ресурсът ще дойде от един от изворите в район „Лозенец”. Предварителните разчети показвали, че инвестицията в нова централа ще около 10 млн. лв., но щяла да се изплати за 4-5 г. На улица „Милин камък” пък ще трябва да се направи кът за свободно наливане на вода от гражданите.
Според краткосрочния план на общината до 2016 г. трябва да се направи и план за отопление с минерална вода и на карето на властта- сградите на правителството, Министерството на труда и социалната политика и общинската дирекция „Архитектура и градоустройство”. Дебитът на сондажа при Централна минерална баня е 21-22 литра в секунда, като се очаква за парното да отидат не повече 10 литра в секунда. С останалата вода ще се захранва модерният СПА център в банята, изграждането на който Столичната община пак ще пусне на концесия.
Минералната вода на Чепинци пък ще се използва за изграждането на аквапарк. Тя притежава качествата на тази в емблематичния курорт Карлови Вари. Водни атракции и пързалки с термалната течност могат да се изградят и в “Зона Б5”. Те ще се захранват от находището „Баталова воденица”.
В план е заложено и предпроектно изследване на изворът „Овча Купел”. Там плановете включват и модернизацията на старата баня и превръщането й в модерен градски балнеоложки център.
Плановете включват и определяне на експлоатационните ресурси на извор „Надежда”. Там проучването трябва да покаже дали с минералната вода могат да се топлят училища и детски градини в района.