Нощувката по морето на цената на 2 айрана

share

На цената на два айрана излиза нощувката в хубава несебърска квартира в края на сезона. Само 10 лева искат вече хазяите за легло, но за сметка на това заведенията удрят с цените и халба разредено кисело мляко струва към 5 лева. Кафе и фреш в един от китните ресторанти на брега струва около 13 лв.

Все пак шанс да изкарат добре и на по-ниски цени имат решилите да почиват през август и септември.

В Слънчев бряг поевтиняването е заковано на 20%,  пише в. "Монитор". Още по-големи отстъпки обявяват хотелите в Приморско, Царево, Китен и Ахтопол. Цените остават почти непроменени единствено в Созопол, където сезонът по традиция е по-дълъг заради Празниците на културата „Аполония”.

Удължаването на сезона до септември, а защо не и през октомври, е вързано обаче с чартърите, защото 70% от туристите идват у нас със самолетни полети. За да има по-дълъг сезон, туроператорите трябва да стимулират с добри ценови оферти, за да докарат на море у нас през есента туристи от Великобритания, Австрия, Белгия, Германия и Франция. Особено привлекателни за тях са офертите при свалените двойно цени на луксозните хотели, които имат хубави СПА центрове, твърдят от бранша.

Афишираната евтиния на напитки и храни е реклама, твърдят препатили нашенски туристи. Ясно е, че една твърде скромна вечеря излиза не по-малко от 10-15 лева. Поглед в "кризисното" меню на капанчетата показва, че основно ястие под 10 лева няма. Простичко кюфте или кебапче не може да се намери под 1,50. Масово в заведенията предлагат и пърленки, които тръгват от 2 лв. и на места достигат до 6. С народни цени посрещат и в повечето заведения, ако сте избрали по-нисък клас. Лъскавите ресторантчета обаче могат да ви одерат кожата за порция цаца, която по някои от курортите върви по 10 лв. Ястията, приготвяни от риба, тази година стигнаха върха в цените си. Най-сериозно е поскъпването на цацата, а ресторантьорите обясняват този скок с по-слабия улов това лято. Някои от почиващите са възмутени от високите цени в заведенията по морето тази година и заявяват, че дори 100 лева не стигат на 4-членно семейство, да за се нахрани в ресторант в нашенските морски курорти.

В Слънчев бряг на места се предлагат сандвичи по 15 лв. и дюнери по 7 лева. Да намерите нещо евтино в курорта е трудна, но не и невъзможна работа. Освен традиционния поток от хора по алеите на комплекса, това лято чуждите почиващи са населили и крайните зони.

Това са местата, където обикновено след изтощителни 12-часови смени отсядат да хапнат и пийнат персоналите на хотелите и заведенията. Сега обаче се оказва, че те са добре разучени заради изгодните цените и от гостите.

Евтините барове и заведения за хранене, достъпни до скоро само за работниците, сега се пръскат по шевовете и от чужденци. Туристите чакат на километрични опашки пред заведенията, а пред малките магазинчета, където по-непретенциозният турист може да си купи храна, винаги имат по една-две пълни маси.

Лозенец удари по скъпотия Слънчев бряг. Доматите се продават по 4,30, а прасковите по 4,10 лева за килограм. Има магазини, където цените са и под тези нива. Салатите са от 2 до 10 лева, никъде по ресторантите няма да видите цени по черните табла. Тараторът на тузарският комплекс „Оазис“ е 8 лева, а кафето - 15 лева, което прави по 2,40 на глътка, изчисляват познавачи. Единствените по-евтини храни се оказват печените пилета на грил, които са по 9 лева бройката, и гюзлемето по 1,20, от което хапват и простосмъртни, и випове. Въпреки това свободни квартири в българското Сен Тропе трудно могат да се открият в момента.

Водещи новини

Още новини