Настолни игри – перфектното полезно семейно забавление за всяка възраст

Pixabay
share

Несъмнено живеем в забързано ежедневие, изпълнено с много задачи. Точно затова времето, прекарано със семейството, е най-ценно. Опциите за интересни занимания заедно са разнообразни, особено с развитието на технологиите. Но все пак едно забавление остава любимо в редица домове, а именно настолните игри. Те са подходящи за всички възрасти, а това ги прави идеални за вълнуваща семейна вечер, в която всички участват. Освен това имат редица предимства и развиват различни умения.

Предимства на настолните игри

Това несъмнено е един от най-приятните начини да прекарваме времето си заедно. На пръв поглед това е едно обикновено забавление, но далеч не е така. Различните типове изискват специфични умения, за да могат играчите да прогресират. Много от тях след това са приложими и в реални житейски ситуации. Нещо повече – настолните игри са отлично средство за сплотяване и обединяване на играчите. Разнообразното им естество пък ги прави подходящи за всички у дома.

Когнитивни умения

Те са много полезни за развиване на когнитивни умения. Това е така, защото често включват дейности като управлението на ресурси, разиграването на различни сценарии и предвиждането на противниковите ходове. По този начин се насърчават способности като критично и систематично мислене.

Социална интелигентност

Други игри като Dixit пък изискват отлично разбиране на емоциите и мотивите на останалите играчи. Успехът в тях изисква разпознаването на невербални сигнали. В допълнение се развиват и различни основни компоненти на социалната интелигентност. Такива са например комуникацията и изграждането на доверие.

Внимание към детайлите

Бордовите игри често изискват високо ниво на концентрация и наблюдателност. Динамиката на развиващото се действие пък налага реакция в точния момент. Всичко това развива умения като внимание към детайла и адаптивност. Постоянната нужда от фокус подобрява концентрацията. Пример за такава игра е Pandemic.

Памет

Някои семейни настолни игри са насочени основно към подобряване на паметта (краткосрочна и дългосрочна). При тях основната идея е да се запомнят карти, факти или позиции. С времето играчите започват да запомнят по-добре определени шаблони и стратегии. Clue и други са именно такъв забавен начин за тренировка на паметта.

Сръчност

Няма как да не сте чували за Jenga – кулата от блокчета, които трябва да се разместят. Тази и подобен тип семейни игри изискват физическо участие и изключително прецизни движения. По този начин се подпомага развитието на фината моторика и координацията на играчите.

Творчество

Някои семейни игри пък са по-творчески насочени. Те включват елементи като интерпретация, рисуване или асоциации. Pictionary например е чудесен начин за развиване на иновативното мислене и вдъхновяване от разнообразните идеи.

Разрешаване на конфликти

Някои бордови игри съдържат елементи, които могат да предизвикат разногласия. Такива са например Risk и Monopoly. За разрешаване на създалите се противоречия се изисква съответно конструктивен подход. Тук ключови се оказват уменията за преговори и компромиси. Състезателният елемент пък учи както на търпение, така и на справяне с емоциите.

Укрепване на семейните връзки

Настолните игри събират семейството заедно. Това е едно приятно общо забавление, подходящо за различни възрасти. Така членовете прекарват споделено времето си по приятен и ползотворен начин. Uno, Scrabble и други подобни са чудесна възможност за сплотяване, подкрепа и взаимно опознаване.

(платено съобщение)

Водещи новини

Още новини