Живеещи в чужбина българи масово купуват имоти у нас за бъдещи нужди.
"Купуват си имоти у нас от много дълги години. Пазарът в България се движи на вълни. Независимо от скока на цените, имотите в България продължават да бъдат едни от най-евтините в Европа. На българите това им е родината и това е нормален процес - да инвестират в собствената си държава. Ясно е, че парите, които са изкарали навън, имат друга стойност у нас и за тях това е по-допустимо", обясни заместник-председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Ирена Перфанова в "България сутрин".
Някои от сънародниците ни ги купуват, за да живеят в тях като се завърнат у нас. Трети купуват имоти за своите деца, а четвърти - с чисто инвестиционна цел и "слагат ключа" на жилището.
"В България стандартът за ново строителство е жилищата да се продават на шпакловка и замазка. Клиентите ги купуват в този вид. Дали те ще се ангажират да ги завършат, това зависи от всеки един купувач. Струват доста пари довършителните дейности", каза още Перфанова пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ е много хубаво да привличаме чуждестранните инвестиции в България и трябва да приветстваме сънародниците ни, които искат да инвестират парите си в имоти у нас.
"Не смятам, че те са толкова голямо количество, че биха променили цените на пазара на недвижими имоти. По-скоро високите цени са заради ограниченото предлагане, а хората не намират правилния момент и логика да си препродадат жилищата. Какво ще правят с тези средства? Лихвените проценти по депозитите в банките са изключително ниски и хората са предпазливи", посочи Перфанова.
Вторичният пазар започва да се увеличава, излизат добре направени имоти с обзавеждане - на доста високи цени. А цените на имотите в страната продължават плавно да растат, стана ясно още от думите на госта в студиото.
От началото на годината цените са скочили с 3-5% на места. Има имоти, чиито цени не са се повишили. Наблюдава се тенденция имотите на пазара да се задържат по-дълго време. Има по-голямо търсене на многостайни апартаменти и такива с тераси и гледки.
"Не всички клиенти търсят голямата площ, а по-скоро функционално разпределение. Може да е по-малка стаята, но да има обособеност. Повечето индивидуално пространство в жилището е по-търсено. Метрото оказва голямо влияние на какво разстояние от градския транспорт хората биха предпочели да си купят жилище", подчерта Перфанова.
Гостът отбеляза, че в исторически план златото и недвижимите имоти се оказват най-стабилното убежище за паричните ни средства. Тя очаква недвижимите имоти в бъдеще да задържат своята стойност и прогнозира нови спадове и пикове на цените.
Очакванията до края на годината не са за драстично покачване на цените на недвижимите имоти.
Очаква се плавно покачване на лихвените нива, което да не оказва стряскащо влияние на пазара.