Ефектът от разнообразните подходи за връщане на работата от офиса след ковид пандемията, различната степен на съобразяване с ESG (екологични, социални и управленски - бел. ред.) регулации и реакцията на отделните пазари на промените в инфлацията и лихвените проценти са довели до значителни отклонения в обема, цените и интереса към инвестиции в офиси в световен мащаб. Това се констатира в последния доклад на "Колиърс" (Colliers), посветен на глобалните прогнози и перспективи пред сектора на офисте "Global Insights & Outlook Office Report", от юни 2023 г., съобщиха от компанията. В Европа незаетите площи са 8,1 на сто, а усвоените пространства до голяма степен са се върнали към нивата си отпреди пандемията - 65 на сто средно за Европа, пише БТА.
"Цените на офис активите в световен мащаб се движат в синхрон с ключови макрофактори като инфлацията и лихвените проценти. Те са обвързани и с основните пазарни индикатори, при които има големи разминавания, както на ниво регион, така и на ниво държава и град", казва Деймиън Харингтън, мениджър пазарни проучвания на капиталовите пазари на "Колиърс" за Европа, Близкия Изток и Африка.
През второто тримесечие на тази година най-силно се открояват Уест енд в Лондон, където процентът на незаетите площи се запазва стабилен - 6,8 на сто, Амстердам и Брюксел, които отбелязват спад съответно от 6,5 на сто на 6,1 на сто, и от 8,3 на сто на 7,7 на сто. Други силно представящи се локации са Париж и Берлин, където индикаторът се увеличава съответно с 0,6 на сто до 8 на сто, и от 3,1 на сто до 3,7 на сто.
В Азиатско-тихоокеанския регион се наблюдава огледален образ на картината в Европа, Близкия Изток и Африка - свободните площи са около 10 на сто, а заетостта е средно 80 на сто. За разлика от тях в Северна Америка процентите се задържат на 50 на сто или по-малко, като по-дългото време за пътуване до офиса и наличието на разнообразни удобства за работа от вкъщи подкрепят тази динамика. В съчетание със слабото търсене, делът на незаетите площи се покачва средно до над 16 на сто, а аргументите на собствениците за поддържане на наемните нива остават ограничени.
Друг ключов извод от доклада на "Колиърс", е че наемите на първокласни офиси в цяла Европа се увеличават, тъй като търсенето на по-качествени площи, особено на такива, които са в съответствие с ESG регулациите, е значително. "Наблюдаваме натиск за промяна на предназначението на площи, които не отговарят на съвременните изисквания, тъй като все по-голяма част от сградите остаряват", казва Люк Доусън, мениджър в компанията. "Това създава нови перспективи по отношение на факторите, които носят добавена стойност на ключовите пазари, особено там, където се отдава голямо значение на ESG, като Великобритания и Австралия".
Цената на капитала беше негативно повлияна през последните 12 месеца, тъй като повишаването на лихвените проценти изтласка доходността в неблагоприятна посока. Въпреки че на повечето места цикълът на повишаване на лихвите е към края си, очакват се по-нататъшни корекции на цените. Дългосрочните икономически перспективи за всеки град като цяло са положителни, но темповете на растеж се различават значително. Като цяло това означава, че някои пазари ще се възползват от предимството на първия по пътя към възстановяване и стабилност на доходността.
"Инвестирането в офис площи стана по-сложно, тъй като факторите, които влияят на пазарите, са изключително разнообразни. Независимо, че цените продължават да се регулират и донастройват, ще е необходимо още време, за да се възстанови апетита на инвеститорите към този тип активи", казва в заключение Харингтън.