Българското вино „Вила Ямбол“ от сорта Мавруд ще се продава в магазините в канадската провинция Онтарио. Това стана възможно след спечелен търг пред държавната монополна компания LCBO (Liquor Control Board of Ontario), която е една от най-големите купувачи на алкохол и вино в света.
Дружеството има за цел да селектира и продава високоалкохолни напитки и вино в канадската провинция чрез верига от стотици магазини като така осигурява контрол над консумацията. „Вила Ямбол“ Мавруд е впечатлило експертите с живия си цвят с пурпурен нюанс, с изявената плодовост с нотки на синя слива и лятна череша и с добра структура, с пикантен финал.
"Със спечелването на търга, ние се задължаваме да подсигурим изискания обем вино с одобреното на дегустацията качество, като държавната компания осигурява присъствие в своята мрежа от магазини. Очаква се първите вина да бъдат реализирани на пазара в Онтарио в началото на 2022 г.“, посочиха от „Вила Ямбол“. За Канада избата изнася Ямболска Гроздова Ракия и Стралджанска Мускатова, които също са печелили търгове в LCBO (Liquor Control Board of Ontario).
Това е поредно международно признание за достойнствата на родните вина и отличното съотношение цена-качество на „Вила Ямбол“. Компанията изнася качествени червени, бели и розе вина и ракии в над 20 страни от целия свят на четири континента. Припомняме, че розето с марка „Вила Ямбол“ е най-продаваното българско розе у нас. Избата е лидер по продажби и при bag-in-box сегмента (вина в картонени кутии от 3 л). Тази година обра медалите на престижния конкурс Vinalies Internationales: общо 8 отличия, три от които златни.
„Вила Ямбол“ управлява близо 10000 дка лозови масиви и постоянно инвестира в нови лозя и следи зрелостта на настоящите – това е от ключово значение за поддържане на високото качество на вината. Винарната работи както с познати и обичани сортове, така и с типично български. Компанията залага на Шардоне, Совиньон Блан, Мускат, Сира, Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран, Пти Вердо и разбира се Мавруд. Базата за производство е разположена в град Ямбол като избата е една от първите, които въведе технология за микровинификация – на по-обикновен език казано това е „изба в избата“, която позволява бутилирането на малки партиди и дава възможност на технологичния екип да експериментира с различни сортове и практики.
(в материала има продуктово позициониране)