Във вторник петролните фючърси поскъпват с между 3% и 5%, след като ден по-рано те достигнаха 18-годишни дъна на фона на пандемията от коронавирус, която намалява рязко потреблението на черното злато и увеличеното предлагане в резултат на ценовата война между Саудитска Арабия и Русия, предаде БНР.
Повод за днешното възходящо ценово движение оказа телефонен разговор между президентите на САЩ и на Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин, по време на който те се споразумяха за провеждане на разговори на правителствено ниво между техните енергийни министри по отношение на необходимостта от стабилизация на петролните пазари.
Днешните данни за изненадващо силен отскок на промишлената активност в Китай през март също даде повод за известна въздишка на облекчение сред търговските на петролните пазари.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през май нарастват с 3% към $ 23,40 за барел, заличавайки част от вчерашния силен спад с 8,7% към $ 22,76 за барел - най-ниско ниво от ноември 2002 г.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май поскъпват с 5,6% към $ 21,25 за барел, след като в понеделник те поевтиняха с 6,6% към $ 20,09 за барел, като за кратко дори беше достигнато дън от $ 19,27 - най-ниско ниво от февруари 2002г.
Анализатори на швейцарската банка UBS обаче изчислиха, че глобалното търсене на петрол ще спадне с 1,2 млн. барела на ден или с около 1,2% през цялата 2020 г. в резултат на блокирането на икономиката в световен мащаб заради пандемията от Covid-19.
Други, включително главният икономист за световния търговец на суровини стоки Trafigura, дори смятат, че търсенето на петрол може да спадне с цели 30% през следващите седмици в сравнение с края на миналата година.