Преди седмица американската инвестиционна банка Goldman Sachs се опита да успокои своите инвестиционни клиенти и организира видеоконференция, в която участваха главният икономист на компанията Ян Хациус и медицинският ѝ анализатор Майкъл Рендел.
Някои от участниците обаче са си водили записки по време на разговора, които впоследствие излязоха в публичното пространство и предизвикаха гневни коментари по адрес на Goldman заради това, че банката изглежда подценява опасността от епидемията, пише Forbes.
Дали обаче това наистина е така или в аргументите на иневстиционната банка и нейните икономисти има смисъл?
В официалната позиция на Goldman Sachs се посочва, че в изтеклата информация се съдържа само "базова информация от целия конферентен разговор" и че в него са цитирани статистически данни от различни източници, някои от които са грешни.
Ето обаче какви са основните изводи в анализа на икономистите на компанията, цитиран в социалните мрежи:
-Около 50% от американците ще бъдат заразени (около 150 милиона души), тъй като вирусът е силно прилепчив. Статистиката е подобна на тази, характерна за сезонния грип, който има над 200 щама и всяка година мнозинството от американците преболедуват между 2 и 4 от тях.
-70% от населението на Германия също ще бъде заразено (около 58 милиона души). Това ще е и втората най-значима индустриална икономика, която се очаква да бъде засегната.
-Очаква се пикът на епидемията да бъде достигнат през следващите 8 седмици, след което тя ще започне да отслабва.
-Разпространението на вируса е концентрирано в границите между 30-ия и 50-ия паралел северна ширина, което означава, че, подобно на обикновената настинка и сезонния грип, е характерен по-скоро за студения сезон и е по-скоро сезонен. Наближаващото лято в Северното полукълбо вероятно ще помогне за ограничаване на разпространението му.
-Около 80% от заразените прекарват болестта само с леки начални симптоми, 15% - със средно тежки и само 5% - с критично тежки, изискващи болнично лечение. Ранните симптоми наподобяват настинка, а средните са като при обикновения грип и изискват домашно лечение в период от две седмици. За останалите 5% се изисква интензивно лечение, като то се налага най-вече при възрастните пациенти.
-Смъртността при заболяването е около 2% и е концентрирана в най-високите възрастови групи и хората с хронични и тежки имунни заболявания. Това означава около 3 милиона души в САЩ. Според анализа на икономистите всяка година в страната около 3 милиона души умират от старост и придружаващи заболявания, като тези групи до голяма степен се припокриват. Това означава, че не се очаква коронавирусът да погуби 3 милиона души, тъй като възрастните хора така или иначе са предразположени към респираторни усложнения. Той обаче може да предизвика по-голямо натоварване върху здравната система на страната.
-Според анализаторите на Goldman Sachs все още съществува дебат да това как трябва да се действа преди да е налична ваксина срещу новия вирус. В САЩ тенденцията е по-скоро да се прилага строга карантина. Във Великобритания (поне досега) по-скоро се залага на възможността за разрешаване на по-бързо разпространение с надеждата за придобиване на “естествен групов имунитет”. По всяка вероятност карантината ще бъде неефективна и ще доведе до огромни икономически загуби, но ще забави разпространението и ще даде възможност на здравната система да поеме допълнителния товар.
Повече четете ТУК
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния китайски коронавирус в реално време:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?