България може да внася биогорива от Бразилия, стана ясно на българо-бразилския бизнес форум, който се провежда в София, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
Това вероятно ще се окаже по-евтино, отколкото страната ни да го произвежда сама, макар и по ефективната бразилска технология. Бразилия произвежда биоетанол по един много ефективен начин. Той е в пъти по-евтин от този, който се произвежда от царевица в САЩ, или от рапица в Европа.
Те са лидер в производството на биогорива и понякога си заслужава да не се преоткриват топлата и хладката вода, а да се използват технологии, които вече са се доказали като такива, това каза министърът на икономиката Трайчо Трайков.
По повод сделката за закупуването на 12 бразилски самолета EMBRAER за български авиокомпании, Трайчо Трайков обясни, че стремежът на българската страна е EMBRAER да създаде регионален логистичен център в страната ни. Той ще е вторият в Европа.
На въпрос – как българското вино ще пробие на бразилския пазар при тези цени и качество на бразилското вино, Трайков отговори, че за потребителите е хубаво когато има конкуренция. „Това дава гаранция, че този, който произвежда най-високо качество с най-оптимален процес, той ще успее да продава. Няма вълшебна рецепта”, заяви икономическият министър.
Традиционният износ на Бразилия са стоки като захар и месо.
Друга потенциална област за сътрудничество между България и Бразилия е хидроенергетиката. Имаме технологичен опит в изграждането на такива обекти. Само като пример за онова което се случва в Бразилия в тази област, ще кажа за ВЕЦ „Итайпу”, която е с мощност 11 000 мегавата, т.е. колкото шест АЕЦ „Белене”. Той не отговори на въпрос – дали ще се прави нов Закон за ВЕИ, както вчера е поръчал премиерът Бойко Борисов. Трайков уточни: „Когато приехме този закон, реакциите бяха, че той едва ли не ще убие интереса към развиване на ВЕИ. За мен обаче няма съмнение, че в крайна сметка - бъдещето на енергетиката е именно в тях. Важно е обаче това да се случва на цена и с технологии, които са в полза за потребителите”.
Почти готов е Законът за енергетиката. Според Трайков остават някои въпроси за уточняване, които са свързани с определянето на обхвата на защитените потребители и регулацията на пазара. „В България това е много специална тема от гледна точка на доходите и цените. Затова сме много внимателни, за да можем да изчистим всичко много добре”, допълни икономическият министър.