Токът от слънце скочи със 706%!

share

Производството на ток от фотоволтаични централи е скочило със 706% през 2012 г. в сравнение с предходната година, а производството от вятърните паркове се е увеличило с 42%. Това показва доклад за състоянието на енергетиката в България, изготвен от икономическото министерство, който ще бъде разгледан днес от парламента, пише Монитор.

Според данните през 2012 г. към енергийната система са присъединени ветрогенератори с мощност 136 MW, което е ръст от 84 на сто спрямо предходната. Присъединените фотоволтаични централи са 823 MW. Това е 523% повече в сравнение с 2011 г. Заради сключени предварителни договори в близките години се очаква да бъдат присъединени нови вятърни централи с мощност 1742 MW и фотоволтаични ­ с мощност 651 MW.

В доклада се посочва още, че заради рекордното увеличение на инсталираните мощности от ВЕИ през първата половина на тази година е имало проблеми при поддържане на баланса между производството и потреблението на електрическа енергия у нас. В резултат Електроенергийният системен оператор (ЕСО) наложи ограничения на отделните производители.

По предварителни данни на икономическото министерство делът на тока от ВЕИ в крайното потребление на електрическа енергия надхвърля 14% през 2012 г. Така е преизпълнена поставената цел от 13,4 на сто. Според данните в доклада повечето показатели на енергийната система се влошават през първото тримесечие на годината. Например производството на ток намалява с 12,3% спрямо същия период на миналата година до 11 884 гвтч.

С 32% се свива износът на ток за времето от януари до март до 1131 гвтч спрямо същия период на миналата година. Крайното потребление пък намалява със 7% до 8094 гвтч. Увеличение се отчита единствено при производството на ток от ВЕИ, което нараства с 51,2%.

Проблемите на топлофикациите също се задълбочават, става ясно от доклада. В момента те успяват да съберат малко над 50% от вземанията си от битовите клиенти. Причината е, че за разлика от повечето европейски държави, клиенти на дружествата са физическите лица, а не асоциациите на собствениците. Освен това общите инсталации пречат да бъде спирано парното само на отделни апартаменти, отчитат от икономическото министерство.

От Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) отчитат, че финансовото състояние на повечето топлофикации е лошо. Един от факторите е, че заради цените на природния газ разходите за горива нарастват с близо 75%. Освен това за някои дружества делът на приходите от електрическа енергия става доминиращ. В същото време обезценените вземания от клиенти нарастват два пъти и са близки до разходите за заплати. Харчовете за ремонти пък са намалели над три пъти. Ситуацията се влошава и заради свиващия се пазар на топлинна енергия. През 2012 г. спрямо 2005 г. производството е по-ниско с 15%, а потреблението – с 20 на сто.

Водещи новини

Още новини