Събираме се по-много неприятен повод. Относно предаването "Вяра и общество" са получени над 100 сигнала, като те не са само за последното предаване. Сигнали срещу предаването има още от времето на Вяра Анкова, Константин Каменаров и сега при мен. Не искам да се оправдавам, но проверката на предаването започва едва сега, защото със ситуацията около COVID-19 и финансовите проблеми на телевизията имахме много друга работа.
Това каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков по време на изслушването си пред Съвета за електронни медии във връзка с многобройните сигнали, свързани с водещия Горан Благоев и с предаването "Вяра и общество". "Проверката ни показва към този момент, че има серия от нарушения на законите, на това как се прави журналистика, на Закона за вероизповеданията, на Етичния кодекс на журналистиката. В Конституцията още в началото е ясно упоменато, че в България основната религия е Източното православие, като Българската православна църква (БПЦ) е самоуправляваща се. Това е ясно заявено в Конституцията - най-важният закон на държавата.
От много години представители на БПЦ не присъстват в предаването "Вяра и общество". Има също така много клеветнически и злословни твърдения срещу БПЦ. Нарушени са и продуцентски правила, морални правила, канени са гости уж като експерти, на които после са плащани хонорари", разкри Кошлуков.
"В последното предаване от 6 юни тази година се говори за "омерта" между премиера Бойко Борисов и Светия синод на БПЦ. Използвани са манипулирани видеа от изказвания на премиера и митрополит Гавриил. Истината е скрита и зрителите се манипулират, като това направо се превръща във фалшива новина. Направен е опит да се злепостави изпълнителната власт, като беше представена като власт, която се опитва да си купи БПЦ чрез нерагламентирано финансиране от бюджета. Премиерът е обвинен директно в купуване на гласове. В тези коментари няма абсолютно никаква истина, защото документите ясно показват как се финансира БПЦ от бюджета.
Гостът в предаването архимандрит Дионисий е в тежък конфликт със Светия синод на БПЦ и коментира решенията на митрополитите. Това е недопустимо, защото не е представено мнението на другата страна. Все едно да поканим в "Панорама" обвиняемите Баневи да коментират работата на прокуратурата и да не поканим представител на държавното обвинение", обяви Кошлуков.
"В предаването не спира да се хули БПЦ и Източното православие. Хулят се и светци, нещо което не се е случвало дори по време на комунизма, а е и светотатство. Благодарение на всичко това БНТ не може да осъществи своята обществена мисия. Не е работа на БНТ да взима ясна и категорична страна в един конфликт. Ако на някой не му харесват действията на БПЦ, да хвърля всичко, да става свещеник и да реформира нещата. Журналистите от обществената телевизия не могат да взимат страна. Това е недопустимо по Закона за радиото и телевизията. Това става заради конфликта на един човек - уважаваният колега Горан Благоев, зад който не знам кой стои и не ме интересува. Аз поисках обяснение от него, но той се разболя и не съм го виждал. България е обградена от православни съседи - Гърция, Сърбия, Северна Македония и никъде там няма такова предаване. Представете си в Гърция или в Италия водещ да излезе по обществената телевизия и да хули, и обижда гръцкия патриарх или папата. Това е недопустимо", категоричен бе Кошлуков.
"Представили на Светия синод умишлено не са канени в предаването. Канени са само противници на митрополитите. Разбирам, че сме причинили много болка на зрителите на предаването. В последното предаване са хулени свещениците от Рислкия манастир. Набедени са, че в бъдеще ще откраднат едни пари. Как може да се случи това без да имаш доказателства? Обвинени са в заговор БПЦ и държавата. Хулена е вярата. Това е недопустимо. За последните 5 години в предаването не е стъпвал крак на представител на БПЦ. И всичко това, защото водещият е в конфликт с БПЦ. Това пречи на БНТ да изпълнява своята функция на обществена телевизия. Предаването "Вяра и общество" не е спряно. Повторенията също не са спрени. Даже според мен трябват повече такива предавания, но като спазват всички правила, закони и етични норми", завърши генералният директор на БНТ.