Софийски адвокатски съвет следи с тревога случващото се в страната през последните месеци и наблюдаващата се последователна атака срещу независимостта на институциите и медиите, срещу демократичните ценности и устои на обществото.
Това пише в официална позиция на Софийски адвокатски съвет по повод отстраняването на съдебния репортер Силвия Великова от ефира на програма “Хоризонт” на БНР и последвалите събития, която публикуваме без редакторска намеса:
Софийски адвокатски съвет счита, че опитът за отстраняването от ефир на Силвия Великова е пряк удар срещу свободата на словото, посегателство върху обективното отразяване на проблемите на съдебната система и на правосъдието в страната и не може да се възприеме като изолиран частен случай, породен от управленска грешка.
Опитът за отстраняването на Силвия Великова е особено тревожен, тъй като се извършва в периода на протестите срещу единствената кандидатура за главен прокурор на Иван Гешев и предстоящия избор.
Правовата държава е възможна единствено в условия на свободни медии и независими журналисти. Силвия Великова е пример за професионализъм и нейното евентуално отстраняване щеше да има директен ефект върху отразяване на проблемите на правосъдната система. Това не може да остави адвокатурата безразлична.
Ролята на адвокатурата е да брани правата и законните интереси на гражданите. Това е възможно единствено в свободна страна, в която медиите и най-вече обществените радио и телевизия са независими и могат да отразяват свободно и безпристрастно случващото се в държавата.
Софийският адвокатски съвет намира за необходимо да изрази своето категорично несъгласие със случващото се, независимо от възстановяването на Силвия Великова и последвалата оставка на и.д. на БНР Николай Кръстев, продиктувани от незабавната обществена реакция.
Призоваваме ръководството на БНР, СЕМ, прокуратурата и всички други отговорни институции да не допускат индикации за наличие на цензура или намеса в редакционната политика на която и да било медиа, в частност на общественото радио и в обективното отразяване на проблемите на правосъдието, а от там – в ефективното функциониране на правовата и демократична държава.
Надяваме се, прокуратурата да извърши не само бърза, но най-вече безпристрастна и ефективна проверка, която да не остави съмнение, че се прави опит за извличане на лични ползи или намеса в независимостта на медиите".