Правителството ще направи 10 важни неща, сред които бюджетът, еврото, Шенген и др. Ако се справи, то може да изкара повече. Това прогнозира банкерът Левон Хампарцумян в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
"В НС се оформят мнозинства. Разумната политика ще бъде, ако се изведе фокус на пет приоритета. Бюджетът трябва да е на първо място. Аз лично не съм оптимист за бъдещето на правителството“, заяви бившият зам.-министър на икономиката и бивш шеф на КЗП Димитър Маргаритов, който бе гост в същото предаване.
Според гостите предложението на служебното правителство за 6,4% бюджетен дефицит е проблемно.
„Плоският данък отдавна няма за хората, които плащат повече. На тях данъкът вече не е плосък. Те плащат скандинавски данъци, без да получават скандинавска услуга“, обясни банкерът.
„Нищо добро не ни чака. Трябва да запазим стабилността на данъчната система. Трябва да се търси разумният параметър. Категорично не трябва да се разблокира Сребърният фонд. Това което предлага служебния кабинет трябва да бъде приемано. Това е предпоставка за тежки корупционни практики“, изрази опасенията си Маргаритов.
„Сребърният фонд го забравете – това са дъвки. Служебният кабинет плаши и няма намерение да го пипа. Все пак Министерство на финансите е подчинено на волята на Народното събрание. НС им казва какъв бюджет да им направи“, допълни банкерът.
„Статистиката показва, че ние се движим с дефицит от 6.9%“, разясни Маргаритов. По думите му трябва да се държи ситуацията с разумното харчене.
Хампарцумян посочи, че не трябва да се плашим от задълженията, а от неефикасността на икономиката. Дали парите, които взимам отива за по-висок стандарт на живот или се разпиляват.
Той каза още, че ако вземем дълг, койот ще ни увеличи бъдещите приходи, а няма просто да ги разпилее, това означава довери на световните пазари. Една от най-задлъжнелите икономики е американската, но никой не се плаши, защото долара си седи и голяма част от парите им отиват във възпроизводството на ново богатство.
Според банкерът целите за еврозоната са постижими, въпросът е да се спрат течовете в системата, да се събере достатъчно ДДС, по границата да няма контрабанда и т.н.
По думите му парите от Плана за възстановяване и развитие някой трябва да ги разпредели. "Това било мотиватор за работещо правителство и ще се намери парламентарна подкрепа. „Ако се справят може да изкарат повече от колкото си мислим“, подчерта той.