Кристин Лагард: Очакваме инфлацията в еврозоната да продължи да спада

Getty (архив)
share

"Европейската централна банка (ЕЦБ) следи отблизо текущото  пазарно напрежение и сме готови да реагираме, ако е необходимо, за да запазим ценова стабилност и финансова стабилност в еврозоната". Това се посочва в изявление на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на пролетната среща на Международния валутен фонд и Световната банка.

"Банковият сектор в еврозоната е устойчив, със силни капиталови и ликвидни позиции. Във всеки случай нашият набор от възможни решения ни дава пространство да осигурим ликвидна подкрепа на финансовата система на еврозоната, ако такава се наложи", изтъкна още Лагард в текста на документа публикуван и на сайта на ЕЦБ, цитиран от БТА.

Думите ѝ дойдоха във връзка с възникналите по-рано опасения за здравето и на европейската банкова система след фалита на две големи регионални банки в САЩ "Силикон вели банк" и "Сигничър банк"  и спешното придобиване на швейцарската "Креди сюис" от прекия ѝ местен конкурент Ю Би Ес.

Лагард посочи още, че след като ръстът на европейската икономика се забави през четвъртото тримесечие на миналата година се очаква известно подобрение в активността и доверието през настоящия период.

"Риск за икономиката представлява все още възстановяващите се вериги за доставки, както и неоправданата война на Русия срещу Украйна", добави тя.

По отношение на инфлацията президентът на ЕЦБ сочи в своето изявление, че тя се е понижила от пика през октомври отразявайки спада в цените на енергоносителите, както и заради въздействието на мерките предприети от правителствата с цел защита на потребителите. Лагард обаче изтъкна, че тези мерки трябва да са ограничени във времето и, че трябва да са целенасочени.

"Очакваме инфлацията в еврозоната да продължи да спада, тъй като прилагането на настоящата парична политика намалява все повече търсенето", допълни Лагард.

Инфлацията в Естония падна до едногодишно дъно

По думите ѝ негативно влияние върху процеса на намаляване на инфлацията може да се очаква заради исторически високият ръст на заплатите, който се подкрепя от липсата на работна ръка.

"От друга страна напрежението на финансовите пазари и намаляващите цени на енергоносителите може да да доведат до по-бързо намаляване на инфлацията", каза още  президентът на ЕЦБ.

Водещи новини

Още новини