Опустошителните последици върху руската икономика ще дойдат в средносрочен план, коментира Кристалина Георгиева пред Си Ен Ен, като уточни, че ръководеният от нея Международен валутен фонд е взел под внимание пренасочването на продажбите на руски нефт към Индия и Китай, след като европейският пазар е затворен за тях заради военната агресия на Москва срещу Украйна.
Според Георгиева Русия вече страда от липса на достатъчно работна ръка, защото много от кадрите ѝ са емигрирали. Също така прекъснатият достъп до технологии има своя ефект върху руската икономика, а и широкият пакет от санкции върху енергийния сектор оказва влияние. В средносрочен план можем да видим свиване на руската икономика със седем процента, смята Георгиева.
Си Ен Ен припомня, че в понеделник руското правителство е докладвало за бюджетен дефицит от 2,58 трилиона рубли (което се равнява на около 34 милиарда долара) за януари и февруари тази година. За сравнение за същия период през 2022 година Москва е работила с бюджетен излишък от 415 милиарда рубли (равняващ се на 5,5 милиарда долара). На годишна база приходите от продажба на природен газ и петрол са спаднали с 46 %, според официалните данни на Москва.
Руската инвазия в Украйна започна на 24 февруари миналата година, а първите санкции срещу държавата – агресор бяха наложени още март миналата година, като впоследствие бяха разширени, отбелязва БНР.