Сегашната ниска стойност на еврото на валутните пазари може да усложни усилията на Европейската централна банка (ЕЦБ) за овладяване на инфлацията, заяви управителят на Банк дьо Франс (Banque de France) Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Ройтерс.
Общата европейска валута спадна наскоро до най-ниско равнище спрямо долара от началото на 2017 г., реагирайки на по-агресивното затягане на паричната политика в САЩ, отколкото в Европейския съюз.
Ниската стойност на еврото оскъпява стоките и суровините, търгувани в долари, сред които петрола, засилвайки инфлационния натиск.
"Ще следим внимателно движението на ефективния валутен курс като важен фактор за принесена инфлация, отбеляза Вилроа дьо Гало на конференция на френската централна банка. "Едно прекалено слабо евро би било в противоречие с нашата цел за стабилност на цените", допълни той.
Инфлацията в еврозоната достигна рекордно равнище и ЕЦБ заяви, че вероятно ще вдигне водещите си лихви през юли. Вилроа дьо Гало, който е член на управителния съвет на институцията посочи, че очаква заседанието през юни да бъде решаващо за покачването на лихвите. Според него предстои "активно лято" по отношение на паричната политика.
Неговият италиански колега Фабио Панета, също член на управителния съвет, съобщи днес, че ЕЦБ може да постави началото на разработката на своето цифрово евро до края на идната година. По думите му, към края на 2023 г. може да бъде решено да започне фаза на развитие и тестване на съответни технически решения и на търговски договорки, необходими за създаване на цифрово евро - електронна версия на монетите и банкнотите. Според него тази фаза може да отнеме три години.