Инфлацията в Русия се е ускорила до над 20-годишен максимум от 17,49 процента към 8 април, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Това е най-високото ниво от февруари 2002 г. и надминава отчетените седмица по-рано 16,70 процента, посочи снощи икономическото министерство на страната.
Нестабилността в курса на рублата напоследък тласна силно цените нагоре на фона на безпрецедентните западни санкции. Почти всичко - от зеленчуци и захар до облекло и смартфони рязко поскъпна през последните седмици след началото на инвазията в Украйна на 24 февруари.
Руската централна банка (РЦБ) предупреди вчера, че инфлацията на потребителските цени в Русия ще продължи да се ускорява на годишна основа заради базовия ефект, като нестабилността на рублата ще води до възходящ инфлационен натиск.
Седмичната инфлация все пак се е забавила до 0,66 процента през седмицата до 8 април спрямо 0,99 процента предходния седем дневен период. От началото на годината потребителските цени са се повишили с 10,83 на сто, по данни на статистическата служба Росстат.
През същия период на миналата година потребителските цени са отбелязали растеж от 2,72 на сто.
През март потребителската инфлация в Русия скочи със 7,61 на сто - най-голямото месечно повишение от януари 1999 година, след като икономиката понесе удар от наложените санкции и рекордният срив на рублата, макар след това руската валута да възстанови загубите си.
РЦБ, чиято целева годишна инфлация е 4 процента, в края на миналата седмица понижи водещата си лихва от 20 на 17 процента, указвайки за възможни следващи понижения.
"Тази година инфлацията в страната може да достигне между 17 и 20 процента", предупреди вчера ръководителят на руската Сметна палата и бивш финансов министър Алексей Кудрин.
Анализатори, анкетирани от Ройтерс в края на март, средно прогнозираха за 2022 г. ускоряване на инфлацията до 23,7 процента, което би било най-високото ниво от 1999 година.