Бизнесът не хареса новия законопроект за отпадъците

Булфото
share

В него те изразяват недоволството си от изработения от Министерството на околната среда и водите Проект на Закон за управление на отпадъците.

Според българския бизнес законопроектът заплашва да наруши свободната стопанска инициатива, основана на конситуционния принцип за равнопоставеност на видовете собственост и неприкосновеност на частната собственост, правната сигурност и стабилност, както и съобразяването с основните положения на общоевропейската конкурентна и антимонополна политика в България.

В отвореното писмо са обобщени няколко основни възражения на фирмите в бранша:

Премахването на режима по лицензиране на търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали, и заменянето му с разрешителен режим.

Тази промяна ще засегне правата на действащите търговски субекти и ще засили влиянието и тежестта на администрацията, което е в противоречие с основната тенденция на съвременната регламентация на стопанската дейност, се казва в писмото.

Изискването дейностите с отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ) да се извършват само на площадки, разположени на територии, определени с общи устройствени планове за производствени и складови дейности.

Това изискване на проектозакона би имало пряк противоконкурентен ефект, тъй като ограничава географски пазара на търговията с отпадъци от черни и цветни метали. В тази връзка разпоредбата нарушава нормите на Закона за защита на конкуренцията.

Задължаването на гражданите да предават безвъзмездно само на общински площадки отпадъците си от черни и цветни метали (ОЧЦМ).

Това задължение е противоконституционно и е в пряко противоречие с основни принципи и норми на правото на ЕС и на международните актове за защита правата на човека, включително Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС).

То означава монополизиране и национализиране на търговията с отпадъци от черни и цветни метали, ликвидиране на пазара и свободната конкуренция в този стопански отрасъл и увреждане на правата и интересите на частните икономически оператори и на потребителите. Създаването на монопол на общините в дейността по събиране на отпадъци от черни и цветни метали е противоконституционно, тъй като Конституцията на Република България забранява създаването на монополи, освен за дейностите, изрично и изчерпателно посочени в Конституцията, и то само в полза на държавата, не и на общините.

Отделно, след присъединяването на България към ЕС, българският пазар е част от единния европейски пазар и ликвидирането на конкуренцията на българския пазар засяга интересите не само на българските, но и на европейските икономически оператори и съставлява нарушение на разпоредбите на европейското право, гарантиращи свободното движение на услуги и капитал, както и свободната конкуренция на вътрешния пазар и е основание за ангажиране на отговорността на държавата за нарушаване на правото на ЕС.

Задължение за представяне на банкова гаранция като условия за издаване на разрешение за извършване на дейност по третиране на ОЧЦМ.

С проектозакона се въвежда изискване за предоставяне на банкова гаранция в размер на 100 хил. лева за фирма и допълнително по 50 хил. лева за площадка за издаване на разрешение за извършване на дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали. Подобно изискване има дискриминационен и антиконкурентен характер, тъй като създава имуществена бариера за достъп до пазара на услугите по третиране на отпадъци от черни и цветни метали.

Задължение разплащанията по сделки с ОЧЦМ да се извършват само по безкасов път.

Изискването разплащанията да се извършват само по безкасов път, независимо от тяхната стойност, е в противоречие с разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой, който предвижда плащането да се извършва по безкасов път само, когато е на стойност равна или надвишаваща 15 хи. лева.

Водещи новини

Още новини