Данъчните вече ще лепят червени позорни стикери върху запорирано имущество на длъжници, научи "24 часа". Приходната агенция форсира събирането на данъци, осигуровки, глоби от съдилища, КАТ, ХЕИ и др.
Правилото е стойността на запорираното имущество да е съответна на размера на задължението, каза говорителят на НАП Росен Бъчваров.Най-често възбрана се налагала над лаптопи, телевизори, фотоапарати, мобилни телефони, а при по-големи задължения - автомобил или имот.
Поставените под запор вещи се маркират с червен стикер с надпис "Запорирано от НАП". Той се залепва на видно място върху вещта, при колите - на предното стъкло, и длъжникът няма право да го маха. Запорирано имущество не може да се продава или дарява. "24 часа" научи още, че идната седмица ще бъдат изпратени писма до работодателите на 10 000 длъжници. Средно на месец ще се уведомяват нови 5000 работодатели. В писмата ще има искане за запор на заплати на неизрядните. По закон в картата на длъжника ще остава само неснижаемият остатък, равен на минималната заплата, която в момента е 240 лв. Всеки месец парите над тази сума ще заминават по сметка в НАП до изчистване на задължението.
Вече са готови около 1000 съобщения и до банки за запориране на сметки на длъжници. Приходната агенция получава данни от трезорите. Сумите по сметките са тайна до получаване на съдебно решение. НАП обаче може да разпореди на банките суми от тях или нови постъпления в тях да отиват за погасяване на дълговете на собственика им. На прицел са и фирмите.В момента НАП води общо 713 дела, а от началото на годината по нейно искане съдилища ще обявят 75 дружества в несъстоятелност.
От ведомството на Красимир Стефанов звънят по телефоните, пишат имейли, изпращат брошури и писма до фирмите, регистрирани по ДДС. В тях им напомнят, че до края на септември трябва да имат онлайн връзка на касовите си апарати с НАП. Данъчните предупреждават, че при неспазен срок ще има глоби до 10 000 лв. и затваряне на обекти.