Променят акциза на бездимните цигари

share

Промените в Закона за акциза и данъчните складове, предвиждащ увеличение на ставката за бездимните тютюневи изделия бяха приети от парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции, за борба със сивата икономика и контрабандата, известна още като комисията „Ревизоро“. До края на седмицата текстовете трябва да влязат на първо четене в зала, след което да бъдат направени промени и акцизната ставка на бездимните цигари да стане 233 лв. на килограм тютюн. Това е около 40% от акциза на конвенционалните цигари. Очаква се ставката да се увеличава поетапно през следващите години, за да стигне нивата на конвенционалните цигари.

Текстовете, които предизвикаха полемика последната седмица, бяха приети с гласовете на ГЕРБ, Обединените патриоти и Воля. Срещу увеличението на акциза гласуваха БСП за България и ДПС. Междувременно все повече независими изследвания опровергават тезата на Philip Morris, който лансира IQOS, че бездимните цигари са по-малко вредни, в сравнение с конвенционалните. Учени от Университета в Калифорния публикуваха свое изследване в престижното медицинско издание BMJ Journals, според което бездимните тютюневи изделия не са толкова безвредни, колкото твърди производителя. Според тях, устройството което нагрява тютюна, освобождава много повече токсични химикали и увеличава количеството никотин, което се вдишва. Учените са стигнали до заключението, че след всеки използван стик от бездимните цигари, по нагревателя се наблюдават овъглени тютюневи отпадъци, които не би трябвало да се отлагат, ако устройството се нагрява само до желаната температура от 350 градуса, както твърди производителя. Другият сериозен проблем, е пластмасовия биополимерен филтър, който служи за охлаждане на парите от тютюна. Според проведените изследвания, въпросният филтър се разтопява, въпреки че не е в контакт с нагревателя. Това освобождава токсични химикали като формалдехид цианохидрин.

Според друго проучване, публикувано в авторитетния медицински журнал JAMA Internal Medicine, новото устройство все пак отделя дим, въпреки че Philip Morris го рекламира като бездимно. Наличието на съединения като бензопирен, полициклични ароматни въглеводороди, въглероден окис, ацеталдехид и др. са сигурен признак за протичане на пиролиза и отделяне на дим, се казва в доклада. Това означава, че околните хора си остават застрашени и подложени на опасни токсини.

Според доклад на Световната здравна организация към момента няма никакви доказателства от независими научни източници, че нагреваемите тютюневи изделия са по-безвредни от стандартните цигари. Според експертите от организацията, бездимните цигари трябва да бъдат предмет на политически и регулаторни мерки, прилагани спрямо всички други тютюневи изделия, в съответствие с Рамковата конвенция за контрол на тютюневите изделия.

Водещи новини

Още новини