Растежът на обема на парите, циркулиращи в рамките на еврозоната, се ускори през септември, като в същото време банковото кредитиране за компаниите в региона нарасна до нов посткризисен връх, показват данни на Европейската централна банка, предаде БНР.
През септември банковите кредити за нефинансовите компании нараснаха на годишна база с 2,5% след повишение с 2,4% през август, достигайки най-високо ниво от юни 2009-а година. В същото време кредитният растеж за домакинствата стабилизира на ниво от 2,7%, докато годишното темпо на растеж на кредитите за целия частен сектор също остана на ниво от август от 2,8 на сто.
Въпреки че темпото на растеж на кредитирането все още е почти на половина от това преди световната финансова и икономическа криза, днешните данни потвърждават, че политиката на "евтини пари" на ЕЦБ се отразява позитивно на кредитирането на реалната икономика и на крайните потребители.
Растежът на паричната маса (индексът М3) в еврозоната се ускори през септември до 5,1% на годишна база от 5,0% през август, докато очакванията на финансовите пазари бяха за запазване на темпото на растеж от предходния месец, а на тримесечна осреднена база индикаторът М3 се повиши през периода юли - септември с 4,8%, потвърждавайки осреднената прогноза. По този начин растежът на паричната маса отново започва да надвишава важното прицелно ниво на ЕЦБ за нейно повишение с 4,5%, което отговаря на мандата на Централната банка за ценова стабилност.
Трябва да се има предвид, че паричният анализ на ЕЦБ е един от двата т.нар. "стълба" при определяне на бъдещата парична и лихвена политика, докато другият съществен икономически анализ е свързан с оценката на Централната банка по отношение на инфлационните рискове. Инвеститорите също така следят внимателно данните за кредитирането, тъй като икономиката в еврозоната е силно зависима от банковото финансиране.
Днешните позитивни данни за растежа на фирменото кредитиране и на паричната маса в еврозоната са факт само няколко часа преди края на важното заседание на ЕЦБ, на което банката трябва да вземе решение за бъдещето на нейната програма за покупки на еврооблигации, известна като "количествени улеснения".
Очаква се ЕЦБ да остави непроменени настоящите рекордно ниски лихвени ставки, но в същото време да представи план за намаляване на размера на ежемесечните покупки на активи от началото на 2018-а година (до 30 - 40 млрд. евро от настоящите 60 млрд. евро ?) при удължаване на срока на действие на програмата за "количествени улеснения" (с нови 6, 9 или 12 месеца?).
ЕЦБ: Растежът на обема на парите, циркулиращи в рамките на еврозоната, се ускори
- 26.10.2017 | 16:05
- 1363