Правителството резна поръчките от държавни фирми

share

Възлагането на обществени поръчки от държавни и общински институции на фирми, които са тяхна собственост, без конкурс (т. нар. ин хаус поръчки) ще бъде максимално стеснено. Това каза министърът на икономиката Трайчо Трайков след днешното заседание на правителството, на което министрите приеха на вносител промени в Закона за обществените поръчки. Той обаче не уточни в кои области ще може да се възлагат такива проекти.

Преди месец министърът по еврофондовете Томислав Дончев, който ръководеше работната група, подготвила промените, обясни, че ин хаус поръчки ще могат да се възлагат само в определени сфери и/или след контрола на Комисията за защита на конкуренцията.

Приетият днес текст допуска т. нар. пряко възлагане само за договори за комунални услуги. Такива ще могат да изпълняват само дружествата, чиито годишен оборот се формира изцяло от поръчките на институцията - собственик. Предпоследния вариант на законопроекта предвиждаше държавните органи да могат да възлагат без конкурс работа на предприятия, които са изцяло тяхна собственост и формират 90% от бюджета си от обслужване на възложителя.

Представители на бизнеса се обявиха срещу промяната с мотива, че така се нарушава свободната конкуренция. От пресцентъра на Министерския съвет обаче обясниха, че новият текст е в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз, според който този начин на възлагане се приравнява на изпълнение на дейности със собствен ресурс.

С промените се въвежда и по-гъвкав ред за промени в процедурата. Предвижда се възможност възложителите да променят еднократно обявените условия в 14-дневен срок след откриването й. Целта е да могат да се отстранят грешки и пропуски. "Така ще се спести време и ще се избягва ненужно обжалване, което е пречка за бързото провеждане на процедурата", обясниха от пресслужбата на кабинета

Водещи новини

Още новини