Бюджетът през април е приключил с излишък от 190.5 млн. лв., показват данните на Министерството на финансите. Така натрупаният дефицит за първите четири месеца се свива до 552 млн. лева (0.7% от брутния вътрешен продукт).
За сравнение, периодът от януари до април миналата година приключи с дефицит от 1.299 млрд. лв., или 1.8% от БВП. Постъпилите приходи и помощи към края на април възлизат на 7.949 млрд. лв., което е 30.3% от планираните за годината. Спрямо същия период на миналата 2010 г. това е ръст от от 6.1%, или 456.7 млн. лв., а основна причина са по-високите постъпления от косвени данъци. Те нарастват 445.2 млн. лв., или 17.9%.
На консолидирано ниво разходите (включително и вноската ни в общия бюджет на ЕС) към 30 април възлизат на 8.5 млрд. лв., или 30.2% от годишния разчет. На годишна база това означава номинално свиване с 291 млн. лв., или 3.3%. В структурно отношение спрямо първите четири месеца на 2010 г. капиталовите разходи, разходите за субсидии за нефинансови предприятия и разходите за заплати и осигурителни вноски са по-ниски, докато при здравноосигурителните плащания се отчита повишение.
Текущите нелихвени разходи, които отразяват плащанията за издръжка на държавните служби, са 7.295 млрд. лв., или 32.5% от разчета за годината. Капиталовите разходи, които отразяват държавните инвестиции и поддържането на държавния резерв, пък са 621.6 млн. лв. Това е 16.8% от заложените за годината инвестиции, а спрямо същия период на миналата година понижението е с 33%.
Орязването на държавните инвестиции е най-лесната мярка за справяне с назряващи дефицити, когато приходите не са достатъчно високи. В същото време на тези плащания се разчита публичните услуги да се подобрят и се приемат за най-сериозната антикризисна мярка. Тяхното съкращаване пък вещае забавено развитие на държавната администрация, лоша инфраструктура и забавено възстановяване на икономиката.