Наследниците ще декларират данък "покойник" само по желание

Булфото
share

Наследниците няма да бъдат глобявани заради неплатени данъци на техен починал роднина. Правителството се е отказало от идеята занапред наследниците задължително да подават данъчни декларации за доходите на покойника, а ако не го правят, да бъдат наказвани с до 500 лева.

Подаването на декларация ще е само доброволно и съответно санкции няма да има, обясни министърът на финансите Владислав Горанов, който представи данъчните промени за идната година пред депутатите от бюджетната комисия.

Така за данъчните служби остава да проверяват дали починал човек е завещал неплатени задължения към бюджета и да поискат от близките да ги платят. Установяването на задължения ще става с акт по чл. 106 от Данъчно-осигурителния процесуалния кодекс, както и досега. И в момента НАП може да ревизира доходите на покойния, да издаде акт за установяване на задължения и да подкани наследниците му да платят. Според признанията на чиновниците обаче този механизъм е "изключително сложен и затруднява както данъчно задължените, така и администрацията". Явно за да облекчи администрацията, правителството бе готово да натовари данъкоплатците в траур със задължение да пишат декларации под страх от глоба. Но гневните реакции и разумните аргументи все пак са надделели - близките на отишъл си човек не са длъжни да знаят какви доходи си е докарвал той и дали е плащал данъци за получени наеми, хонорари, ренти и т.н., пише "Сега".

Министърът на финансите обясни пред бюджетната комисия, че се търси компромисен вариант за покачването на такса "смет" за битовите потребители, което изглежда все по-неизбежно. Увеличението ще е голямо, но ще бъде "разсрочено" на малки стъпки за 5-10 години, стана ясно от думите на Горанов. В момента тежестта на таксата пада върху фирмите и изобщо не се спазва принципът, че плащането трябва да е съответно на количествата боклук. Проблемът е, че последните правителства и общините нямаха желание и кураж да гневят населението с вдигане на таксата. Освен това работната група, която се занимава с въпроса, още не е измислила най-добрия вариант за измерване на реалните количества боклук, призна финансовият министър. Той декларира, че веднага след приемането на бюджет 2017 правителството ще се захване с тази болна тема.

Вчера Горанов обясни, че правителството е приело данъчните новости без обсъждане, на подпис, за да може да ги внесе навреме в парламента, а и защото никой от министрите нямал забележки и възражения по промените. Той увери, че експертите в МФ работят усърдно и че проектобюджетът за 2017 г. ще бъде готов и внесен за обсъждане в Народното събрание в срок - до 31 октомври. Данъчните промени бяха одобрени на първо четене в комисията, която бе в намален състав. В отсъствието на червената опозиция ДПС гласуваха "въздържал се". Йордан Цонев обясни, че депутатите от движението не са имали време да се запознаят с проекта.

Водещи новини

Още новини