Лошите кредити или тези, които не са обслужвани над 90 дни са по-малко от 12% и за сега не представляват никаква опасност за банковата система. Това каза управителят на БНБ Иван Искров по повод данните от паричната статистика, които бяха изнесени вчера от централната банка.
Според информацията на БНБ общо лошите и преструктурираните кредити през април са 19.34% от общия обем на отпуснатите заеми, което се равнява на 7.74 млрд. лв. "Кредитите, които са необслужвани по-малко от 90 дни много лесно могат да бъдат предоговорени между банката и фирмата или физическото лице, с което те отново ще започнат да се плащат", допълни Искров.
Според гуверньора на БНБ от съществено значение е не само размерът на лошите кредити, а с какви буфери разполага банковата система. "Може да има високо ниво на лошите кредити и в същото време да има много големи буфери, което е по-добър вариант, отколкото малко лоши кредити и ниска капиталова адекватност", каза Искров. По думите му от тази гледна точка България се представя изключително добре. "Банковата ни система е в състояние да формира достатъчно резерви от печалбата си, независимо от нарастването на лошите кредити", твърди управителят на националната банка. Освен това минималните задължителни изисквания за капиталовата адекватност на основния капитал в България е 10%, което двойно повече от 5% в ЕС. Общата капиталова адекватност на общия капитал у нас е 12%, докато в ЕС е 8%. "Средното ниво на капитализация в България е 17.5%, което е двойно над европейското", добави Искров.