Без по-високо финансиране на фирмите от Северозапада

share

Фирмите от най-западналия регион в страната – Северозападния, няма да получат по-високо финансиране по програма "Иновации и Конкурентоспособност" в сравнение с останалите кандидати, но ще получат 5 точки бонус в оценяването на заявените проекти, както обеща икономическият министър Божидар Лукарски. Това стана ясно от насоките за кандидатстване по дълго чаканата от бизнеса схема за подобряване на производствения капацитет на малките и средните предприятия с пари от еврофондовете, които бяха публикувани в петък, съобщава Медиапул.

Предвидената безвъзмездна помощ за малките предприятия е до 45% за Югозападния район и до 70% за всички останали райони, докато средните фирми ще получат 35% безвъзмездна помощ в Югозападния район и до 60% за всички останали, е записано в насоките за кандидатстване.

Общият бюджет по схемата е 150 млн. евро, а сроковете за кандидатстване са три – до 30 юни, 31 август и до 30 октомври 2015 г.

Бизнесът не е доволен единствено от летния срок – 31 август. Причината е, че през август цяла Европа почива и е трудно да се набавят искани документи от чужбина при необходимост.

Кандидатстването по процедурата ще става изцяло по електронен път чрез информационната система за управление на еврофондовете ИСУН 2020.

Критериите и методологията за оценка на проектните предложения са изготвени по начин, който да гарантира максимална обективност и балансираност между оценката на състоянието на предприятието към момента на кандидатстване и оценката на очаквания ефект от изпълнение на инвестицията, представен в изисквания за целта бизнес план, е посочено в съобщението на икономическото министерство.

Целта на процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ е предоставяне на инвестиционна подкрепа на българските малки и средни предприятия (МСП) е подобряване на производствените процеси, повишаване на производствения капацитет и засилване на експортния потенциал на предприятията.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 150 000 000 евро. Минималният и максималният размер на проектите по процедурата в зависимост от категорията предприятие са както следва: за микро предприятия между 100 000 и 500 000 лв., за малки между 200 000 и 750 000 лв., а за средни между 300 000 и 1 000 000 лв.

Процедурата е с три крайни срока за кандидатстване, като в рамките на един краен срок ще бъде допустимо подаване на проектни предложения само от кандидати с код на основна икономическа дейност по Класификация на икономическите дейности (КИД - 2008) в една от определените три групи сектори на икономическа дейност съгласно тяхната технологична интензивност (нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства, високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства, интензивни на знание услуги).

По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020. Критериите и методологията за оценка на проектните предложения са изготвени по начин, който да гарантира максимална обективност и балансираност между оценката на състоянието на предприятието към момента на кандидатстване (на база историческите данни на кандидата за предходните три години) и оценката на очаквания ефект от изпълнение на инвестицията, представен в изисквания за целта бизнес план.

Предвидено е засилване на механизмите за наблюдение и контрол на изпълнението на заложените в проектното предложение цели и индикатори както на етап изпълнение, така и след физическото приключване и отчитане на проектите.

Проектът на Насоки за кандидатстване и пакет документи към тях по процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП“ се публикуват на основание чл. 13, ал. 4 от ПМС №107/20.05.2014 г.

Предложения и коментари по документите могат да се изпращат в срок до 17.30 ч. на 20.04.2015 (включително) на следната електронна поща: public.consultation@mi.government.bg

Водещи новини

Още новини