Владимир Каролев: Банковата система в България остава свърхликвидна

Булфото
share

Най-правилната стъпка за решаване на казуса с Корпоративна търговска банка е да се поканят акционерите да участват в рекапитализацията й. Това каза финансовият анализатор Владимир Каролев на дискусия за банковата система. Той допълни, че Оманският държавен фонд, който притежава 30 процента от капитала на КТБ, е наел адвокатски фирми, за да търси правата си. Той се изказа против създаването на специален закон за КТБ.

По думите му при наличие на проблем в ликвидността на големите вложители може да бъде предложено да станат акционери в банката. Да края на 2013 година и през първото тримесечие на тази година КТБ е с много добри показатели. Фирмата "Кей Пи Ем Джи" може да направи одит на банката само за две седмици и да каже реално в какво състояние се намира, посочиха участници в дискусията. Икономистът Любомир Дацов заяви, че най-голямата опасност в случая с КТБ е разклащането на доверието в банковата система.

Владимир Каролев заяви, че банковата система в България остава свърхликвидна. Много малка част от парите, изтеглени от КТБ, са напуснали страната, в огромната си част те са вложени в други наши банки, посочи той. Кризата в КТБ поставя на тежко изпитание много на брой предприятия и техните работници и служители, чиито средства са блокирани в нея по решение на съответните институции без никаква гаранция, че подобни действия няма да бъдат извършени и на други места, още повече че беше направен и подобен опит, се
посочва в открито писмо на КТ "Подкрепа", разпространено на дискусията от президента на синдиката Константин Тренчев. КТ "Подкрепа" предлага техни представители да участват в процедурата на оценка на банката.

"С тази дискусия за КТБ ние търсим рационални решения за абсолютно криминална случка. Тя може да бъде сравнена със ситуация, в която във времената на Дивия запад двама души се стрелят с пистолети, без да се интересуват от ставащото около тях", каза Димитър Манолов - вицепрезидент на КТ "Подкрепа".

По думите на Манолов с атаката срещу КТБ се готвел "ефект на доминото" върху цялата банкова система в България. БНБ допусна да бъде поставена в унизителната ситуация, да е слуга на арогантни и неуки хора. В същата ситуация е и Комисията за финансов надзор, каза Димитър Манолов. Бившият министър на финансите Стоян Александров определи говоренето по медиите за кражба на 3,5 млрд. лева от КТБ като абсолютно безотговорно и некомпетентно. Апетитът не е към самата банка, а към обезпеченията на фирми и на общини, които са в КТБ, каза Александров. Той посочи, че ще бъде добро решение, ако държавата придобие мажоритарен дял от банката.

Водещи новини

Още новини