В случая става въпрос за атентат, а не за ликвидна криза. Банката не е болна.
Така финансистът и бивш подуправител на БНБ Емил Хърсев коментира случващото се с КТБ.
Говоря за атентат, защото може да се касае и за убийство. Но сега говорим само за атентат, допълни още той.
Защо прокуратурата по този начин допринесе за разгаряне на кризата, не можах да разбера, недоумява Хърсев.
Не може да се обвинява БНБ за правенето на заключение въз основа на данни. Това се случва и със синоптичните прогнози, категоричен бе Хърсев.
Той определи действията от страна на надзора като абсолютно нормални. Те, по думите му, работят бързо и ефективно. Квесторите имат много сериозен опит, подчерта финансистът.
Помолен да коментира защо се е получило разнобой между становището на БНБ и министъра на финансите Петър Чобанов, Емил Хърсев отвърна: „Няма разнобой, събитията се развиват бързо. Централната банка взима решенията, а не министърът на финансите“.
На въпрос какво ще се случи с мажоритарния акционер на банката, Емил Хърсев посочи: „Не мога да гадая. Не познавам тази финансова група. Да, знам че са свързани, не мога обаче да знам какви са отношенията между тях. Докато тези искове не са предявени, никой не може да гадае“.
Хърсев посъветва хора, клиенти на КТБ, да си отворят сметки в други банки. „Няма никакъв проблем да се осигури едно такова междинно финансиране, имайки предвид, че на 20 юли те ще могат отново да разполагат с парите си“, предположи експертът.
Попитан дали наистина държавни фирми са изтеглили големи суми пари от тези банки, Емил Хърсев посочи: „Така се говори, но официални данни няма“.