МВР е събрало почти 30% повече пари от глоби и наказателни постановления спрямо същия период на м.г., става ясно от бюджетния отчет за първото тримесечие на ведомството, цитирано от в. "Сега".
Над 8.8 млн. лв. са приходите, като 2.4 млн. лв. от тях са от електронни фишове. Според данните за същия период от м.г. от глоби са постъпили малко над 6 млн. лв. Не е ясно дали това се дължи на нов подход при събирането им, или на повече дисциплинираност от страна на наказаните.
Приходите от глоби се нареждат на второ място по доходност за МВР. Най-много пари министерството е спечелило от договори за охрана на обекти, пожарна безопасност и участия в изпитни комисии за боравене с оръжие - 15.2 млн. лв. 7.2 млн. лв. пък са дошли от такси, които МВР събира, като например за издаване на лични документи.
Въпреки увеличената събираемост обаче ведомството отчита едва 15.3% изпълнение на годишния си план. В същото време разходите по почти всички пера са около 25%.
МВР обаче е трупало и задължения - те са над 53 млн. лв. през първите 3 месеца на годината. Любопитен факт е, че 34.7 млн. лв. от тях са просрочени. 15 млн. лв. министерството дължи на персонала си. Става дума за пари за заплати, осигуровки и обезщетения за ранно пенсиониране.
Почти всяка година МВР бави плащанията на обезщетенията на служителите си и обикновено парите се превеждат, след като правителството отпусне допълнителни суми. Така се случи и в началото на април, когато кабинетът гласува допълнителни 28 млн. лв. именно за тези разходи.