Бивш социален министър: Жените са по-добри служители, но раждат деца

share

Ние имаме и без това най-дългото майчинство в Европа. Тези мерки ще доведат до т.нар. "професия майка", която при ромското население е масово явление. Нашата идея е този срок да се намали от 24 месеца на 18 месеца. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев в "Още от деня" по БНТ.

Той коментира идеята на КНСБ платеният отпуск по майчинство да се удължи с още шест месеца. Промяната е предложена от КНСБ, но се подкрепя и от управляващите политически сили. Ако предложението бъде прието, 2-годишното платено майчинство ще стане две години и половина.

Това предложение нещо не е в ред. Този отпуск, който КНСБ предлага да се трансформира е безсмислен, защото и сега родителите имат право да си вземат неплатен отпуск. Ако целия отпуск стане платен това означава, че една година хората ще получават заплата без да ходят на работа. Това каза бившият социален министър Иван Нейков в същото предаване. Аз не виждам какво решаваме с това предложение.

Това предложение е несериозно, смята представителят на бизнеса. Велев даде пример с малките фирми, където има малък брой служители и ще се стигне до фалит. Ако се приеме това предложение никой работодател няма да наема жена в детеродна възраст и ще се постигне обратният ефект. Не може да се бори демографският проблем по този начин.

Според бившият социален министър в страната имаме дискриминация по полов признак. Всички момичета показват по-добри резултати в училище, по-добри резултати в университета, след това в работата си, а работодателите ги избягват заради отпускът по майчинство. Много често майките жертват кариерата си заради децата. Работодателите предпочитат да вземат мъж, макар и по-зле подготвен, пред една по-добре подготвена жена. Това ще доведе до голям проблем в бъдеще. Зад по-високата заплата трябва да стои и по-високата квалификация,категоричен беше Иван Нейков.

Водещи новини

Още новини