Дебат „Да се изравни ли възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до 65 години“ отново събра анализатора Мика Зайкова и икономиста Владимир Каролев, този път в ефира на БНТ.
„Въпросът не е дали, а кога“, категорична бе Зайкова. Така, по нейните думи, пенсиите на жените ще се доближи до тези на мъжете, „защото жените трябва да са равнопоставени“.
„Ранното пенсиониране ще стане, когато все пак работодателите се научат да инвестират“, посочи анализаторката.
Изравняването и повишаването на възрастта зависи от демографската катастрофа, в която се намира България, допълни тя. Ако ние не се постараем да направим нещо за безработицата и доходите на хората, няма да решим проблема според нея.
Трябва да сме образовани, за да получаваме добри заплати. Самата система трябва да се изчисти от паразитни неща, като социалните пенсии. Трябва да се направи преглед и на великденските пенсии - добавките да ги получават тези, които наистина имат нужда, настоя Мика Зайкова.
„Колкото по-бързо се върне реформата, толкова по-добре, защото ще е по-малко болезнена“, сподели от своя страна и Владимир Каролев.
„Според мен няма никаква логика чантаджиите (полицаите, б.р.) да се пенсионират по-рано. Същото се отнася и за военните, и за много други, които не знам защо трябва да се пенсионират по-рано. Има доста професии, за които абсолютно не виждам защо трябва“, допълни още той.
Към днешна дата в повечето страни в ЕС има изравняване на възрастта и дори има държави, в които е взето решението за автоматично индексиране на възрастта на пенсиониране с продължителността на живота, което трябва да бъде въведено и у нас, заяви Каролев.
Пенсионерите обаче не са на това мнение. Те предпочитат жените да се пенсионират по-рано от мъжете, тъй като са по-слаби физически, трябва да въртят домакинство и да гледат деца, което, по думите им, допълнително ги изтощава.
На това и Каролев, и Зайкова отговориха, че жените живеят със 7 години повече от мъжете.