Покачващата се доходност на държавните облигации по целия свят заплашва да доведе до загуби за милиарди долари и нова финансова криза, предупреди Банката за международни разплащания.
Базираната в Швейцария институция обяви, че възможните загуби от растящите лихви по дълга, само за американското министерство на финансите, ще достигнат 1 трлн. долара при покачване на доходността с 300 базисни пункта. В други държави ефектът може да е още по-голям. Загубите за Франция, Италия, Япония и Великобритания ще бъдат между 15% и 35% от брутния вътрешен продукт на съответната страна, пише The Telegraph.
"Толкова голямо възходящо движение може да се случи сравнително бързо", пише в годишния доклад на BIS. Предупреждението на BIS идва, след като Федералният резерв на САЩ предизвика най-драматичния скок на доходността на облигациите от повече от десетилетие насам, давайки сигнали, че се готви за излизане от програмата си за количествени улеснения, т.е. повдигна въпроса за края на печатането на пари. Доходността на американските държавни ценни книжа с 10-годишен падеж скочи с 80 базисни пункта в петък и достигна 2,51%.
В същото време според BIS затягането на паричната политика е неизбежно, защото количествените улеснения и нулевите лихвени нива вече носят повече вреда, отколкото полза. Комбинираното затягане на паричната и фискалната политика обаче поражда страхове от повторение на 1930 г., т.е. настоящата криза да се превърне в депресия. Според BIS обаче е необходимо рязко затягане на фискалната дисциплина, за да се предотврати нова дългова криза.