В хипотеза сме да започнем да живеем в свят, в който фактите не съществуват. Прави нашата професия безмислена. Всеки продължава да вярва на това, което е в малкия му балон и реалността изчезва. Така спортният журналист Камен Алипиев – Кедъра, коментира решението на Марк Зукърбърг, свързано с проверката на фактите и цензурата във „Фейсбук“.
„На практика в момент BigTech компаниите владеят целия свят. Възможно е в нашите дни да преживеем някаква антиутопия от рода на „1984“, „Дневникът на прислужницата и подобни“, добави той.
Според политическия анализатор Георги Харизанов, това вече се е случило в Китай с въвеждането на социалната кредитна система.
„Объркан съм. Има нужда не от цензура, а от проверяване на факти, защото иначе светът губи своя смисъл“, добави Кедъра.
„Зукърбърг също се учи в движение. „Фейсбук“ и „Туитър“ на Джак Дорси бяха съучастници в най-голямата акция, която се оказа в съучастие на Джо Байдън при президентските избори. Тази с лаптопа на Хънтър Байдън през 2020 г. Историята тръгна от един компютър, който той бе оставил за ремонт на сервиз, не го бе взел. По силата на договора със сервиза, техническото средство бе станало на собственика на сервиза. В него бяха открити имейли, обвързващи баща му – Джо Байдън, с китайци. Имаше порнографски материали. Това стигна до New Your Post. Под натиска на ФБР това бе етикетирано като „руска пропагандна операция. Впоследствие се оказа, че около 5-6 % от избирателите нямаше да гласуват за Байдън, ако знаеха за този случай“, припомни политическият анализатор.
Като цяло: обобщи, че решението на Марк Зукърбърг не е радостна новина.