Бързи полети до близките звезди обещава ракетен двигател, задвижван от антиматерия

Pixabay
share

Учените са идентифицирали две специфични реакции между антиматерията и обикновената материя, които ще направят възможно междузвездното пътуване.

Авторите на ново изследване са на мнение, че използването на ракетен двигател с антиматерия, който освобождава 300 пъти повече енергия от термоядрения синтез в ядрото на Слънцето, ще направи реалност полетите до близките звезди.

В същото време ще бъде възможно да се стигне до тези звезди за няколко дни, пише Interesting Engineering. Според учените ракетните двигатели с антиматерия са иновативна технология, която се нуждае от повече внимание.

Всъщност с помощта на такива двигатели ще бъде възможно значително да се ускорят полетите между различни планети на Слънчевата система, както и много бързо да се достигнат най-близките до нас звезди.

Такъв полет може да отнеме от няколко дни до няколко седмици. Това е просто невероятно, като се има предвид, че съвременните технологии предполагат, че подобен полет би отнел стотици години.

Молекули, открити в междузвездната среда, може да разкрият тайната на произхода на живота

Антиматерията се състои от античастици. Тоест, това са аналози на частици от обикновена материя, имащи противоположен заряд.

Когато частици антиматерия и обикновена материя се срещнат, те се унищожават взаимно. В резултат на това се освобождава огромно количество енергия, в която се преобразува общата маса.

Това унищожаване на частици се счита за реакцията с най-висока енергия.

Авторите на изследването са стигнали до извода, че за да работи ефективно бъдещият ракетен двигател с антиматерия, трябва да се използват два вида реакции на разрушаване на частиците. В първия случай може да се използва взаимодействието и последващото разрушаване с освобождаване на енергия от антипротони и протони с неутрони. Антипротоните са частици антиматерия.

В този случай реакцията на разрушаване на античастиците и частиците е много стабилна и се отделя много енергия за създаване на тяга и съответно създаване на свръхвисока скорост, казват експертите. Може също така да се използва реакцията на разрушаване на позитрони и електрони. Позитроните са античастиците на електроните. Тази реакция също е много ефективна. Много античастици са нестабилни и по време на дълги полети в Космоса е необходимо антиматерията да се поддържа в стабилно състояние за дълго време. Следователно са избрани горните античастици.

Според учените, когато обикновената материя и антиматерията влязат в контакт, те преобразуват масата си в енергия по време на разрушаването и резултатът е енергийна плътност, еквивалентна на 9 x 10¹⁶ J/kg. Това е 300 пъти повече, отколкото при термоядрен синтез в ядрото на Слънцето.

Еволюира ли човечеството в цивилизация от Тип 1? Какво е токамак и пред какви предизвикателства е изправен термоядреният синтез?

Едно от предимствата на двигателя с антиматерия е, че приблизително 70% от енергията, освободена от унищожаването на античастици и частици, може да се използва за задвижване на космическия кораб.

Създаването и съхраняването на антиматерия е трудно и много скъпо. Но е необходимо много антиматерия, за да се задвижват иновативните ракетни двигатели.

Мaтepиятa и aнтимaтepиятa във Bceлeнaта: в ЦЕРН откриха антихиперхелий-4 – най-тежката частица антиматерия на Земята

Авторите на изследването споделят, че антиводородът може да се използва като гориво за двигатели с антиматерия. Това е най-простият атом на антиматерията, той е стабилен, по-лесен за производство и може да се съхранява дълго време. Производството на антиводород обаче все още е в ранен етап на развитие.

Водещи новини

Още новини