Нов неуспех препъна японската космическа програма

pixabay
share

Японската космическа агенция JAXA прекрати тест на двигател за ракетата Epsilon S във вторник, след като тя избухна и предизвика пожар. Инцидентът, който стана в космическия център Танегашима в Югозападна Япония, ще отложи първия полет на ракетата, планиран за края на март следващата година, и ще забави националната космическа програма, предава "Ройтерс".

JAXA съобщи, че експлозията е настъпила 49 секунди след запалването на втория етап на двигателя по време на теста. Въпреки че няма пострадали, пожарът, който беше овладян за час, нанесе щети на съоръжението. Причините за експлозията все още не са изяснени, заяви мениджърът на проекта Epsilon, Такаюки Имото, който добави, че ще са необходими няколко месеца за разследване и предприемане на коригиращи мерки.

"Съжаляваме, че не оправдахме очакванията на всички, но поне открихме проблема при наземен тест, а не по време на полет," каза Имото.

Тестът е част от разработката на новото поколение ракети Epsilon S, съвместен проект между JAXA и подразделението за космически технологии на компанията IHI Corp. Акциите на IHI поевтиняха със 7% след инцидента. Компанията обяви, че също започва разследване на причините за провала.

Epsilon S трябваше да дебютира до края на текущата финансова година, която приключва на 31 март. Проблемите със серията Epsilon не са новост - през юли 2022 г. тест на двигател се провали заради термични повреди, а преди това през 2022 г. ракета от предишното поколение не успя да достигне орбита.

Epsilon S и японската флагманска ракета H3, разработена от Mitsubishi Heavy Industries, са в основата на амбициите на Япония да създаде конкурентоспособни ракети, които да се съревновават с американски компании като SpaceX и Rocket Lab. Въпреки първоначалните неуспехи, H3 успя да изпълни три успешни мисии тази година, включително изстрелвания за френския оператор Eutelsat.

Китай ще построи база на Луната, използвайки лунна почва

Главният секретар на японския кабинет Йошимаса Хаяши подчерта значението на развитието на ракетите за автономията на японската космическа програма. Междувременно в частния сектор подкрепяната от IHI компания Space One планира втори опит за изстрелване на своята малка ракета Kairos на 14 декември, след като първият полет през март се провали.

Водещи новини

Още новини