Откриха пещера на Луната

pixabay
share

Учени за първи път откриха пещера на Луната. Според тях тя е дълбока поне 100 м и може да бъде идеалното място за изграждане на постоянна база на хората.

Според изследователите това е само една от вероятно стотиците пещери, скрити в "подземния, неоткрит свят".

Хелън Шарман, първият британски астронавт, заяви пред BBC News, че новооткритата пещера изглежда като добро място за база, и предположи, че след 20-30 години хората потенциално биха могли да живеят в лунни ями, съобщава 24 часа.

Луната се отдалечава от Земята, денят става все по-дълъг

Но според нея тази пещера е толкова дълбока, че астронавтите може да се наложи да се спуснат с въже и да използват "реактивни пакети или асансьор", за да излязат.

Лоренцо Бруцоне и Леонардо Карер от Университета в Тренто, Италия, откриха пещерата чрез радар, за да проникнат в отвора на яма в скалиста равнина, наречена Mare Tranquillitatis.

"Маре" или морето вероятно някога е било океан и се вижда с просто око от Земята. На това място през 1969 г. каца Аполо 11.

Пещерата има "прозорец" на повърхността на Луната, водещ надолу към вертикални и надвиснали стени, както и към наклонен под, който може би се простира още по-дълбоко. Тя е била създадена преди милиони или милиарди години, когато на Луната е текла лава и е образувала тунел през скалата. Най-близкият еквивалент на Земята са вулканичните пещери в Лансароте, Испания, обясни професор Карер.

"Това е наистина вълнуващо. Когато направиш тези открития и погледнеш тези снимки, осъзнаваш, че си първият човек в историята на човечеството, който ги вижда", казва професор Карер.

След като професор Брузон и професор Карер разбрали колко голяма е пещерата, те осъзнали, че тя може да бъде добро място за лунна база.

"В края на краищата животът на Земята е започнал в пещери, така че е логично хората да живеят в тях на Луната", казва професор Карер.

Пещерата все още не е напълно проучена, но изследователите се надяват, че за картографирането ѝ ще могат да се използват радар за проникване в земята, камери или дори роботи.

Според Франческо Сауро, координатор на тематичния екип "Планетни пещери" на Европейската космическа агенция, изследването може да ни помогне да проучим в бъдеще и пещерите на Марс. Това би могло да отвори вратата за намиране на доказателства за живот на Марс, защото ако той е съществувал, почти сигурно би бил в пещери, защитени от стихиите на повърхността на планетата.

Лунната пещера може да бъде полезна за хората, но учените подчертават също, че тя може да помогне да се отговори на фундаментални въпроси за историята на Луната и дори на нашата Слънчева система.

Водещи новини

Още новини