Прогресивните промени в организма при стареене могат да се дължат на проблеми с генната експресия. С напредването на възрастта генната експресия става по-трудна при дълги гени, твърди публикация в сп. Trends in Genetics.
Дължината на гените се оказва по-важна от конкретната им функция, според четирите групи учени от Испания, Холандия, Германия и САЩ, участвали в изследването. По-дългите гени имат повече части, които могат да бъдат увредени.
Чрез нервните клетки учените разкриват връзката между стареенето и невродегенеративни заболявания - гените, свързани с натрупванията в мозъка при болест на Алцхаймер са дълги. Увреждането на самите гени също е свързано с ускорено стареене и е свързано с фактори като оксидативен стрес, облъчване с радиация, тютюнопушене и редовен прием на алкохол, предава Bulgaria ON AIR.
Не е известно по какъв начин дължината на гените влияе на функцията на клетките. Късите гени са по-податливи на промени, докато дългите не се изменят, но имат по-висок брой взаимодействия с други гени.
Редовният спорт и здравословното хранене са пример за дейности, водещи до положителни епигенетични промени, но когато страдаме от инфекциозна болест дадени гени биха могли да бъдат изключени от патогена с цел отслабване на организма.