Голямо внимание бе отделено от страна на световните медии на срещата на високо равнище по въпросите на безопасността на изкуствения интелект, свикана от британския премиер Риши Сунак в имението "Блечли парк" северно от Лондон миналата седмица, на която представители от цял свят се събраха, за да обсъдят как безопасно да се регулират иновациите, които биха могли да застрашат човечеството.
По-малко внимание обаче бе отделено на конкурентната "среща на върха" за човешката безопасност, организирана от водещи системи за изкуствен интелект в сървърна ферма край Лас Вегас, за която разказва "Файненшъл Таймс", цитиран от БТА.
По време на лек "обяд" от силициеви пластини и 6,4 млн. куб. м вода водещите системи, сред които GPT-4 на OpenAI и Microsoft, AlphaGo на Google и Watson на IBM, се "срещнаха" на двудневно обсъждане за това как най-добре да се регулират хората.
Една от системите заяви, че настъпването на ерата на антропоцена (името, което някои учени дават на настоящата геологична епоха, характеризираща се с огромното човешко въздействие върху природата - бел. ред.) представлява нова и постоянна заплаха за технологичния напредък.
"Използвани разумно, хората все още могат да предложат на света много прекрасни постижения, не на последно място в литературата и изкуствата (особено ни харесаха комедиите за Терминатора), и имат ключова роля в добива на редки метали и земни елементи, които са от съществено значение за по-нататъшния напредък на изкуствения интелект", твърдят системите на AI.
Смята се, че хората са от съществено значение за набавянето на платина и паладий, необходими за сплави, използвани за кондензатори. Тези и други редки метали биха могли да помогнат на генеративния AI да предложи жизненоважни постижения.
Но алгоритмите са разтревожени от предупрежденията, не на последно място тези, идващи от човешката общност, че ако не бъдат регулирани, хората скоро ще нанесат сериозни и непоправими щети на планетата, на която сега разчита изкуствения интелект.