Трябва да намерим правилния баланс между конкурентоспособността и технологиите от една страна и гарантирането на човешките права от друга страна. А постигането на т. нар. доверен изкуствен интелект ще бъде конкурентното предимство на Европа пред Китай и САЩ. Това каза министърът на електронното управление Александър Йоловски по време на конференцията AI N' CYBER 2023 – годишния конгрес за изкуствен интелект и киберсигурност, провеждан от Дигиталната национална коалиция.
Йоловски отчете, че регулацията на изкуствения интелект и на нововъзникващите технологии е много специфична тема, а официалните дискусии на европейско ниво са свързани с тезата, че не трябва да регулираме технологията сама по себе си, а специфичната употреба на съответната технология.
Европейският Закон за изкуствения интелект (AI Act) въвежда основания на риска подход за регулиране на изкуствения интелект, поясни още министър Йоловски, като добави, че са нужни и специфични български регулации.
Запитан за проблема с пропагандата и дезинформацията, разпространяваща се в социалните мрежи, министърът на електронното управление коментира, че „когато започнем да говорим за модерация на социалните мрежи, винаги се появява дебатът дали налагаме ограничения“. По думите му страната ни е много по-устойчива в киберпространството, отколкото преди една година. Министърът припомни, че в началото на войната в Украйна през миналата година изведнъж са започнали мощни DDoS атаки (дистрибутирана атака за отказ на услуга) срещу български правителствени сайтове и системи на страната ни, за които България не е била готова. „Сблъскахме се с тези атаки. Създадохме защита, която ни помогна да се справим с това“, увери Йоловски.
Йегор Дубински, министър на дигиталната трансформация на Украйна, сподели своя опит по темата с изкуствения интелект и новите технологии. По думите му областите, където се прилага изкуствен интелект, трябва да бъдат под строга регулация. „Украйна се опитва да бъде дигитално устойчива и да устоява на атаките на Русия дори на фронта на кибератаките вече години наред. Москва атакува не само дигиталната инфраструктура, но и базите данни на Украйна“, коментира от своя страна Йегор Дубински, зам.-министър на дигиталната трансформация на Украйна, който се включи в дискусията онлайн. По думите му е нужно защитата да бъде не само на софтуерно, но и на хардуерно ниво, защото враговете ще се опитват да създават свои собствени платформи и ще бъде трудно да се справим с това“.
Дубински спомена и за дигиталната миграция на данните, която предприе страната му в началото на войната, премествайки чувствителната информация към облаците на западни партньори. По думите му изкуственият интелект се е превърнал в мощен сътрудник и съюзник на Украйна след началото на войната, а страната му използва различни сензори в дроновете, с които разбира къде на украинска територия има руски войски.