Заради дефект: Източиха над 20 милиона долара от Revolut

share

Организирани престъпници са се възползвали от недостатък в платежните системи на Revolut, за да откраднат повече от 20 милиона долара от парите на финтех компанията, съобщи Financial Times.

Средствата са били източвани в продължение на няколко месеца, преди дефектът да бъде отстранен, разказаха няколко източници, запознати с инцидента, но пожелали анонимност.

Случаят все още не е оповестен публично, но вероятно ще окаже допълнителен натиск върху популярната финтех компания, която напоследък се сблъсква с поредица от трудности. Няколко ръководни кадри напуснаха стартъпа, който е подложен на квалифициран одит от BDO, докато очаква ключов банков лиценз в Обединеното кралство.

Хакнаха Revolut

Проблемът изглежда произтича от различията между европейските и американските платежни системи. Разминаването е довело до това, че при отказ на определени транзакции Revolut погрешно е възстановила средства по чужди сметки, предоставяйки свои собствени пари, обясняват трима души, запознати с казуса.

Престъпни групировки са започнали да се възползват от дефекта в началото на 2022 г., след като той е бил забелязан в края на 2021 г. Те насърчавали физически лица да извършват големи трансакции, които били отхвърляни, след което теглели възстановените суми чрез банкомати.

Системите на Revolut изглежда не са засекли масовата измама. Проблемът излязъл наяве, когато партньорска банка в САЩ уведомила базираната във Великобритания компания, че държи по-малко пари в брой от предвиденото.

Изчисленията ползват, че в резултат на дефекта са били откраднати около 23 млн. долара. Част от средствата са били възстановени, като в крайна сметка нетната загуба излиза около 20 млн. долара.

Новината за това идва, докато финтех компанията все още очаква своя банков лиценз в Обединеното кралство, повече от две години след подаването на заявление за такъв – много повече от обичайното време за обработка на заявките, отнемащи по-малко от една година.

Органът за финансово поведение нареди независим преглед на политиките на Revolut за предотвратяване и разкриване на финансови престъпления през 2020 г.

Одиторът BDO отделно предупреди, че приходите на Revolut може да са били „съществено неточни“ – след като анализаторите останаха неудовлетворени от „пълнотата“ на около две трети от отчетените постъпления за 2021 г.

През последните месеци Revolut се сблъска и с няколко напускания на високопоставени кадри, включително на главния изпълнителен директор на британската си банка Джеймс Радфорд и на главния финансов директор Микко Саловаара. Джоел Кас, началник на персонала и ръководител на банковите продукти в британското звено, също обяви напускането си, предаде "Булевард България".

Двама инвеститори, фирмата за рисков капитал Molten Ventures и мениджърът на активи Schroders, също намалиха оценката на дяловете си в Revolut съответно с 40% и 46%. Преди това компанията бе оценена на 33 млрд. долара през 2021 г., което към онзи момент я направи най-скъпата чсатна компания на Острова.

Водещи новини

Още новини