Отломки от ракета, която изведе част от новата космическа станция на Китай в орбита, паднаха в морето във Филипините, съобщи китайското правителство, съобщава БТА.
По-голямата част от на ракетата "Лонг Марч 5B" (Long March-5B) изгоря, след като навлезе в атмосферата в 00:55 ч., съобщи Китайската пилотирана космическа агенция. Агенцията каза по-рано, че бустерът ще бъде оставен да падне без управление.
В съобщението не се дават подробности дали останалите отломки са паднали на сушата или в морето, но се уточнява, че „районът за кацане“ е на 119 градуса източна дължина и 9,1 градуса северна ширина. Това е във води югоизточно от филипинския град Пуерто Принцеса на остров Палаван.
Няма информация от филипинските власти дали някой на земята е бил засегнат.
Китай беше критикуван за това, че е позволил на два пъти неконтролирано падане на ракетни отломки на Земята. НАСА обвини Пекин миналата година, че „не отговаря на стандартите по отношение на космическите отпадъци“, след като части от китайска ракета паднаха в Индийския океан.
Първата космическа станция на страната „Тянгун -1“ (Tiangong-1) се разби в Тихия океан през 2016 г., след като Пекин потвърди, че е загубила контрол. 18-тонна ракета падна неконтролирано през май 2020 г.
Китай бе изправен пред критики и след като използва ракета, за да унищожи един от метеорологичните сателити през 2007 г., създавайки поле от отломки, което застрашава други сателити.
Изстрелването на 24 юли на „Лонг Марч 5B“, най-мощната китайска ракета, изведе лабораторията „Уеншън“ (Wentian) в орбита, и бе прикрепена в понеделник към основния модул „Тиянхе“(Tianhe), където живеят трима астронавти.
Останките от отделен товарен космически кораб, който обслужваше станцията, паднаха в предварително определен район на Южния Пасифик, съобщи правителството по-рано.