Екипът геолози от БАН е готов с доклада от проучването на Пернишкото земетресение от 22 май. Според данните, разломът, активиран при труса, е един от най-малките в региона. В съседство има по-големи, които не са проучени заради липса на пари, съобщи БНР.
Разломът в региона на село Вискяр и село Дивотино е един от най-малките в Пернишкия и Радомирския регион. Съществуват други по-големи разломи, те не са проучвани със съвременни подходи. Техните максимални магнитуди и периоди на повторяемост са неизвестни, казва доц. Александър Радулов от екипа на БАН. По думите му те дори не са картирани - де съпоставят следите им на карта да видим каква е тяхната геометрия, каква е тяхната конфигурация.
Най-добрата карта на сеизмичната опасност се прави чрез оценка на големите земетресения. Доц. Радулов апелира още веднъж държавата най-сетне да обърне внимание на науката в тази област. Отидох на терен, заедно с моите колеги, единствено и само от научно любопитство и се чувствам длъжен да кажа какво е станало като деформация. Ако се прави непрекъснат мониторинг, може да се каже, че в близките дни може да се случи нещо, коментира Радулов.
Страната ни може да вземе добър опит от съседните страни като Турция и Румъния.