Езиковите способности, а не математиката са важни при програмирането

Pixabay
share

Природната склонност към изучаване на чужди езици е по-важна от познанията по математика при програмирането, съобщи "Медикъл експрес".

Това установиха учени от университета на Вашингтон. За създаването на кодове е важно заучаването на нов език, способността да се усвоят речника и граматиката му, както и взаимодействието им за предаване на идеи и намерения. Ключова роля освен това играят и други когнитивни функции като способността за решаване на проблеми и използването на работната памет.

"Много бариери пред програмирането - от подготвителните курсове до стереотипите за това какъв трябва да е добрият програмист, са фокусирани върху идеята, че програмирането се основава предимно върху математическите способности, но това не се потвърди в нашето проучване", каза Шантел Прат, преподавател по психология в университета и един от ръководителите на изследването.

"Трудно е да се научиш да програмираш, но това става все по-важно условие за заемане на квафилицирана работна позиция. Информацията за това какво е нужно, за да си добър програмист, е крайно недостатъчна".
Специалистите са изследвали неврокогнитивните способности на над 30 възрастни, изучаващи езика за програмиране Python.

Участниците в експеримента са преминали тестове за оценка на изпълнителните им способности, езикови и математически познания, както и онлайн уроци и тестове на Python. Тези, които усвоили по-бързо и по-прецизно Python, проявили повече способности за решаване на проблеми и езикови способности, установи проучването, допълва БТА. 

Водещи новини

Още новини