Американски изследователи са създали подводен робот-медуза, който в бъдеще ще намери приложение в подводно търсене и спасителни операции в открито море. На теория Robojelly (комбинация между английските думи за робот и медуза) може да работи без прекъсване, тъй като ще се захранва с водород, добиван директно от морската вода.
Поставена в съд с вода, Robojelly е способна да имитира движенията на медузата, както можем да видим от заснетото от учените видео. Енергията за движението на робота се добива от химични реакции, които се случват върху повърхността му.
"До колкото знаем това е първото успешно захранване на подводен робот с добит от околната среда водород", коментира ръководителят на проекта Йонас Тадезе.
Робомедузата се задвижва с помощта на "мускули" във вътрешността на подобна на чадър камбана. Когато мускулите се свиват, камбаната се затваря и изхвърля вода, с което се придвижва напред. Използвани са "запомнящи" сплави – материали, които "запомнят" оригналата си формата. Те са обвити във въглеродни нанотръби – миниатюрни "сламки" от чист въглерод, които са известни с електрическите си качества – обвити в прах от черна платина. Устройството се задвижва от произвеждащи топлина химични реакции между кислорода и водорода във водата и платината на повърхността му. Топлината се предава от изкуствените мускули на робота и той променя формата си.
Това означава, че Робомедузата може да регенерира горивото си, вместо да разчита на външен източник на енергия или батерии.
Екипът от Вирджиния Тек е разработил прототипа да свива осемте си мускула едновременно, но планира да въведе начин за контрол на всеки от сегментите поотделно. Така ще има по-добър контрол над устройството и ще може да се движи в различни посоки.
Проектът е разработен от Американският институт за морски изследвания, които разработват технологии за употреба от американския военноморски флот.Медузата е идеалното безгръбначно, което да бъде използвано за модел на подводен робот, тъй като методът му на плуване е максимално опростен. Тя използва два механизма, познати на учените като гребане и впръскване. Те се извършват от кръгли мускули, разположени в чадърчето на медузата.