Млечният път гъмжи от свободно летящи планети, оповестиха астрономи. Според ново изследване в нашата галактика има повече от 100 хиляди отделни светове, които за разлика от обикновените планети, не обикалят около своя звезда по определена орбита.
Вече десетина от така наречените планети номади са били „наблюдавани", т.е. тяхната гравитация е била засичана, когато за кратко изкривява светлината на звездите, покрай които преминава, пише "Списание 8".
За да сметнат този приблизителен брой на самотните планети, астрофизикът Луис Стригари и неговите колеги от Станфордския университет изчисляват гравитационното притегляне на Млечния път, количеството материя, което галактиката съдържа и как може да бъде разпределена материята между тела, вариращи от гиганти като Юпитер до малки обекти като Плутон.
Едно от най-интересните заключения на тяхното изследване, е че нашата галактика не съдържа достатъчно слънчеви системи, които да създадат всички тези планети номади. Това означава, че не всички свободно движещи се тела са планети сираци, изхвърчали от „родната" си слънчева система при сблъсъци и останали да се лутат в пространството.
Проучването повдига нов въпроси около това как се формират планетите и изобщо има ли различни начини за възникването на небесни тела с размери на планета. Освен това поставя в нова светлина дискусията около възможните обитаеми светове далече от Земята.
"Ако тези планети номади са достатъчно големи да изградят плътна атмосфера, може и да са успели да задържат достатъчно топлина, за да развият поне бактериални форми на живот", обяснява Стригари.
По-точното преброяване на свободно движещите се планети става една от главните цели на най-новите големи телескопи Wide-Field Infrared Survey Telescope (WFIRST) на НАСА и разположеният на Земята Large Synoptic Survey Telescope, които се очаква да заработят в началото на следващото десетилетие.