Втори апарат на НАСА привърши горивото си

Getty Images
share

Космическият апарат "Доун" на НАСА остана без гориво и приключи работа два дни след като космическият телескоп "Кеплер" спря търсенето на земеподобни планети, предаде Асошиейтед прес.

"Доун" и "Кеплер" приключиха мисиите си по една и съща причина - свършване на горивото. Апаратът "Доун" изследва космоса в продължение на 11 години, а телескопът "Кеплер" - девет. И двата космически апарата имат йонни двигатели и са превишили първоначално предвидения срок на експлоатация.

От известно време горивото на "Доун" намаляваше и краят на неговата работа бе очакван. Миналия четвъртък контролният център окончателно изгуби връзка с него. Според НАСА, "Доун" ще остане да кръжи в пространството между Марс и Юпитер още десетки години.

Той е първият космически апарат, летял в астероидния пояс между орбитите на Марс и Юпитер. "Доун" първо обиколи астероида Веста, а след това е летя около Церера - най-голямата в астероидния пояс планета-джудже. Направените от "Доун" снимки дадоха важна информация за еволюцията на Слънчевата система.

Марк Рейман - ръководител на мисията "Доун", съобщи по имейл, че краят й не го натъжава. "По-скоро съм изумен колко вълнуващо успешно и продуктивно беше приключването й. Това е подходящ завършек на една невероятна космическа експедиция," добави Рейман.

Водещи новини

Още новини