NASA показа загадъчните петна на Церера в удивителни детайли

NASA
share

Големите, светли петна на Церера могат да бъдат видени в най-детайлните досега снимки, направени от космическата сонда Dawn, която орбитира около планетата-джудже една година, пише "Фокус", цитирайки The Verge.

Изображенията, заснети от разстояние едва 385 километра над повърхността, показват че регионът, наречен кратер Окатор, се състои от сложна форми на релефа. Това още повече задълбочава мистерията около произхода на областта.

Новите снимки разкриват блестящ купол в центъра на относително гладка вдлъбнатина. Множество пукнатини и линии насичат повърхността на купола и намиращите се наоколо формирования. Станният външен вид на кратера Окатор предполага, че той може да е преминал през скорошна геоложка активност, но изследователите няма да знаят със сигурност, докато не получат още данни от сондата.

Кратерът Окатор е едно от стотиците загадъчни светли петна на Церера, които озадачават учените. Експерти смятат, че блясъкът се дължи на съдържащо соли вещество, наречено хексахидрат. Възможно е астероиден удар да е разкрил пласт от лед от солена вода под повърхността. Слънцето е превърнало оголения воден лед в газ, оставяйки само хексахидрата.

Водещи новини

Още новини